Американският производител на електрически автомобили Tesla съобщи, че неговият проект за разширяване на завода близо до Берлин е бил одобрен от местните власти въпреки съпротивата на жителите и природозащитниците, предаде БТА, позовавайки се на Франс прес.
Компанията заяви, че е "изключително доволна" от решението на община Грюнхайде, на около 30 км югоизточно от германската столица, да даде зелена светлина на проекта.
Tesla откри официално завода (единствения в Европа) през 2022 г., след като в течение на две години се бори с различни спънки да получи всички необходими разрешителни.
През 2023 г. компанията обяви, че възнамерява да удвои производствения си капацитет до един милион автомобила годишно. Заводът, в който работят около 12 хил. души, е разположен на площ от 400 хектара, а разширението трябваше да обхване 170 хектара.
Поради протести, особено на природозащитници, които искаха да се запази местна гора, мащабът на разширяването беше намален. През март Tesla дори беше принудена временно да спре производството си заради пожар в електрическа инсталация, за който отговорност пое крайнолява организация.


11-годишно момче бе спасено три дни след земетресенията във Венецуела
Жена загина при пожар във Варна
Горещо време в цялата страна днес
Мачовете и спортът по ТВ днес (28 юни)
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Иво Сиромахов за ИТН: Някак си се самоизчегъртаха
Рекордната горещина в Европа: Жегата се измества на изток СНИМКИ
Зачестяват кражбиге по морето: Какви мерки се предприемат?