IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дефицитът на чипове не позволява на автопроизводителите да си поемат въздух

С наближаването на края на годината прогнозите за доставките на полупроводници стават по-мрачни

17:25 | 02.01.23 г. 12
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Toyota остана един от малките оптимисти в индустрията, въпреки че компанията продължи да ограничава месечното производство. В края на януари тя обяви, че възнамерява да произведе 11 млн. превозни средства през фискалната 2022 г., която приключва в края на март 2023 г. Новата цел представлява увеличение от около 20% спрямо фискалната 2021 г. и исторически рекорд за производителя на Prius. От всички 11 милиона превозни средства, които концернът очакваше да бъдат произведени през 2022 г., 7,5 милиона трябваше да бъдат изградени извън Япония, а 3,5 млн. – на островната страна. Целта определя среден месечен темп на производство от поне 900 хил. превозни средства.

Седмици преди началото на руската военна инвазия в Украйна, която допълнително щеше да помрачи настроенията в сектора, Mercedes-Benz AG обяви, че очаква цените на суровините и недостигът на полупроводници да продължат да оказват негативен ефект върху неговите операции и да му попречат отново да посрещне силното пазарно търсене на своите продукти през тази година. Компанията заяви, че недостигът на чипове ще отшуми през втората половина на годината, отчитайки печалба, която надмина дори собствената ѝ цел.

В контраст с тази прогноза, Honda понижи производството в две японски фабрики за близо половин месец, залагайки на мерки за намаляване на разходите заради растящите разходи за суровини и компоненти.

Опасенията в индустрията бяха бетонирани от отчета за продажбите на Volkswagen през 2021 г., които удариха 10-годишно дъно поради нарушените вериги на доставки. Проблемът с недостига на компоненти ощети групата с около 2 млн. броя потенциални продажби на автомобили през миналата година. Така Volkswagen върна короната на глобалния пазар в ръцете на Toyota.

Друг германски колос, BMW AG, предупреди, че дефицитът на чипове няма да разхлаби хватката си преди 2023 г. „Все още сме в разгара на кризата с дефицита на чипове“, изтъкна главният изпълнителен директор на германския автомобилен производител Оливер Ципсе, добавяйки: „Очаквам да започнем да отчитаме някакви подобрения най-късно през следващата година, но все пак ще продължим да се сблъскваме с фундаменталния недостиг през 2023 г.“.

Именно Ципсе хвърли светлина върху механизмите, движещи индустрията на полупроводниците, заявявайки, че инвестиционният цикъл на производителите на чипове за изграждане на нови мощности е между 24 и 48 месеца.

Още по-черноглед в коментарите си се оказа финансовият директор на Volkswagen Group Арно Антлиц, който предупреди, че дефицитът на чипове ще продължи да притиска автомобилната индустрия и през 2024 г. По думите му редица заводи на Volkswagen са принудени непрекъснато да коригират своите графици заради дефицита на чипове и кабели, произвеждани в Украйна.

Щетите обаче не се ограничават само до германските и японските концерни. В средата на април френската група Renault временно спря производството на електрическия компактен модел Megane E-Tech Electric във фабриката си в Северна Франция, позовавайки се на недостига на части и анти-Covid мерките в Китай. „Кризата с полупроводниците, както и мерките за овладяване на новите коронавирусни огнища в Китай, поставят под натиск доставките на части за Megane E-Tech Electric, особено при компонентите за батериите“, сподели тогава компанията.

Проучване на AutoForecast Solutions показа, че от началото на годината изгубеното производство възлиза на близо 1,5 милиона превозни средства в глобален план – сигнал, че никой в автомобилната индустрия не бива да се отпуска.

С избухването на войната в Украйна компаниите в сектора се сблъскаха и с други проблеми – недостиг на кабели, поскъпващи суровини и енергия. В началото на май Toyota предупреди, че оперативната печалба за тази година може да спадне с една пета "поради безпрецедентно увеличение на разходите за суровини и логистика" на фона на 33-процентния спад на печалбата за четвъртото фискално тримесечие. Компанията посочи, че разходите за суровини може да нараснат двойно до 1,45 трлн. йени (11,1 млрд. долара) през фискалната 2022 г. И тук отново бяха посочени дефицитът на чипове и анти-Covid мерките в Китай.

Последна актуализация: 17:05 | 02.01.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 8
danchomentata
преди 1 година
At Automotive Technology we aim to make our production completely climate-neutral by 2024.https://***.thyssenkrupp-automotive-technology.com/en/sustainability
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 21
Р?мператоръ
преди 1 година
Скоро няма да можете да правите коли, защото няма да има и паладийчец, смeхуpковци. Да не би проблем с чипченцата да има заради дефицит на неончец? Ърм?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още