Новото правителство на Бойко Борисов да опази от застрояване местността „Карадере“ край Бяла, настояват неправителствени организации. В писмо те искат да се обезсили териториално-устройственият план на общината, както и подробният устройствен план на Зона за отдих Бяла–север, защото има нарушаване на правилата на Закона за устройство на територията. В призива са се включили и част от туристическите организации у нас, съобщиха от „За да остане природа в България“.
Организацията приветства и решението на Административния съд в Бургас, който е отменил решение на РИОСВ – Бургас за застрояване на част от дюните край Несебър. Решението е от 7 октомври 2014 г. и е свързано с намерението на фирмата „СЛЕ-груп“ да изгражда туристически комплекс в района. Решението на съда може да се обжалва пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.
По закон всички дюни, крайбрежни езера, лагуни, лимани и влажни зони представляват публична държавна собственост. Всички те от 1 януари 2008 г. трябваше да бъдат включени в кадастралните карти на черноморските общини съгласно Закона за устройство на Черноморското крайбрежие от 15 август 2007 г., допълват еколозите.
Припомняме, че в последните дни на 2012 година избухна скандала „Дюнигейт”, когато беше одобрено строителството на нов туристически комплекс в Несебър. Строителството обаче ще се извърши върху дюни, които освен това са в защитена територия.
Земите бяха изключени от държавния горски фонд през 2008 година, а заявлението за закупуване е подадено през 2009 година. Сделката приключва в края на ноември 2012 година и само месец след това изпълнението на инвестиционния проект вече започва.


"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Инцидент с атракцион в Антоново: Баща и дете паднаха от люлка на панаир
Божанов: Управляващите си играят с огъня
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга