В България все още няма балон на пазара на недвижими имоти, а ако има, то той все още не е толкова надут, за да очакваме скоро неговото спукване. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Георги Павлов, изпълнителен директор на агенцията за имоти "Адрес".
"Считам, че все още цените не са достигнали пика от 2008 г., а едновременно с това доходите на населението за тези 10 години се повишиха. Така че, дори да има балон, ние сме в много по-ранна фаза или пък сме много по-добре подготвени за него", обясни Павлов.
Един от измерителите, които се използва, за да се прецени дали ръстът в определен сектор има реална база да се превърне в балон или вече става дума за такъв, е текущата доходност на активите и текущата им цена, каза още гостът.
"При жилищните имоти това е наемната цена на имотите и тя все още не е стигнала до опасните си нива", добави изпълнителният директор на „Адрес“.
"В България традиционно доходността от жилищните имоти е около 6%, а при предишния балон тя бе спаднала до 3%. Това ясно показваше, че пазарът е надценен. Все още този фактор не подсказва наличие на балонизация. Ръстът на доходите за тези 10 години доведе до ръст на наемите, които са готови хората да платят. Според мен в момента доходността е между 4 и 5%", посочи Павлов.
Вижте още във видеото


Честваме паметта на свети Амвросий Медиолански
Мощно земетресение между Аляска и Канада
Вижте кои са най-устойчивите на ръжда коли на старо
Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Българският пазар е твърде малък за четири платформи за доставки на храна
Песков: Посланията в стратегията на Тръмп за САЩ контрастират с подходите на Байдън
Какво представлява диетата „планк“ – една от най-популярните рестриктивни диети
Нумерологична прогноза за 8 – 14 декември
Как Грузия се превърна в задната врата на Русия
преди 7 години Е от брокер какво очаквате да каже? Че цените ще падат и не бива да се купува сега? Същите тия разбирачи от 2008-а до 2014-а обясняваха как кризата е приключила и спад повече няма да има.Отделно, 6% доходност от жилищни имоти е пъла фантасмагория. Това означава, че един апартамент с цена 100 000 Евро (маломерен тристаен, ново строителство, напълно довършен и обзаведен) трябва да се отдава за 500 Евро месечно, за да се достигне годишна възвръщаемост от 6 000 Евро или въпросните 6%. И това години наред, без никакви допълнителни инвестиции и без апартаментът да стои празен. Пълен абсурд. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години До вчера балон на имотния пазар нямаше.Сега вече казваме ...все още няма балон.Истината е че за точно две години банките с техните отрицателни лихви по паричната маса,имотните агенции със спекулативни обяви,платени статии за ръст на цените и строителните фирми,надуха нов колосален имотен балон в България и най вече в град София.Навсякъде се тръби за ръста на заплатите ,НО никъде не се споменава че дори и след този ръст насреща имаме не малък ръст и на разходите за живот-стоки,услуги,абсолютно всичко.След уравнението ръст на доходите и разходи за живот получавате същата покупателна способност на заплатите ,както и при предишния имотен балон,и същите завишени спекулативно цени на жилищата в момента.Господина не ви казва че вече на много места цените са по високи и от предишния балон ,който надуха . отговор Сигнализирай за неуместен коментар