В Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) на 25 април е получена писмена жалба от фирма „Артекс – Златен век“ ООД срещу заповедта за спиране на строежа им в столичния квартал „Лозенец“. Жалбата е адресирана чрез ДНСК до Софийски административен съд, съобщи дирекцията.
Предстои жалбата на фирмата да бъде изпратена в административния съд.
Припомняме, че скандалът около „Артекс“ започна с разкритията, че в техни сгради, построени в квартал „Изток“, луксозни апартаменти на занижени цени са закупили представители на ГЕРБ на високи постове – Цветан Цветанов, Цецка Цачева, Вежди Рашидов и Ваня Колева. „Апартаментгейт" се разрасна, след като медиите сигнализираха за несъответствия в нотариалния акт за тризонета на шефа на антикорупционната комисия Пламен Георгиев.
В последствие бяха замесени и още имена и данни за имоти на политици, представители на съдебната система и високопоставени държавни служители.
На 28 март директорът на ДНСК Иван Несторов заяви, че небостъргачът „Златен век" в квартал „Лозенец“ е законен. Но след среща на премиера Бойко Борисов с недоволни жители на квартал „Лозенец“ стана ясно, че ДНСК спира строителството на 34-етажната сграда.
Според социологически проучвания скандалът ще се отрази на резултатите от евроизборите.


Мачовете и спортът по ТВ днес (28 юни)
Виц на деня - 28 юни
Времето във Варна на 28 юни 2026
Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Рецептата Dnes: Рулца от пушена сьомга с крема сирене
Заловиха голямо количество от опасния фентанил на АМ "Тракия"
преди 7 години Ами много просто - демокрация с л***йняни лобистки закони. Само ще ти припомня, че всичко което са сторили Сталин, Хитлер, Мао и още един куп диктатори е било напълно законно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години А ти мислиш ли, че тук си говорим само за "такса спокойствие"? Или вече като отчетеш таксата към нея се включват лобистки закони в твой интерес, една камара служби да се чудят как да ти покриват г0лия г_з, като прехвърлят топката от един на друг? Чиста лакомия и на едните и на другите - кой те кара да строиш сграда на 30 етажа в презастроен квартал, като останалите сгради наоколо се движат в диапазона на 5-6 етажа... Оставям на страна, че не се знае тая сграда последно жилищна ли е с апартаменти, офис ли е или са ателиета. Защото и това през годините се променя Х на брой пъти.П.с. преди време бяха поканили Ян Геел - едно от светилата в урбанистиката. Общо взето той натърти на няколко неща и НИТО едно от тях не тръгна да се изпълнява, ами стана точно обратното. Тая сграда противоречи на поне две препоръки - високите сгради на ниска точка в клъстер и нищо да не закрива визуалните коридори към Витоша и при последващо разрастване на север - към Стара планина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Мислиш, че бизнесът обича да плаща "такса спокойствие" ли? Вероятно обича. А защо обича? Ами, не е като да има друга опция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години ми ако "бизнесът" ти е на шуробаджанашко-мутренска основа и тъй си получил поръчка ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години И каква демокрация сме ако смея да попитам, след като нещо законно се забранява само защото някакви хора не го харесват ? Това значи, че в България като започваш бизнес освен да се съобразяваш със закона, корупцията, касовите апарати на НАП вече трябва и да пускаш референдум дали гражданите одобряват твоя бизнес иначе може да ти го спрат без да те питат какво и защо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар