България е на 10-о място в Европейския съюз по годишен ръст на строителната продукция през ноември миналата година, сочат данни на европейската статистическа служба Евростат.
През ноември строителната продукция у нас е забавила ръста си до 1,3% на годишна база, което е най-ниското му ниво от януари миналата година насам, когато повишението също беше с 1,3%. Спрямо октомври 2019 г. строителната продукция в България е намаляла с 0,9%, като страната ни е сред малкото държави членки на ЕС, регистрирали месечно понижение през ноември, след спада с 0,6% на месечна основа и през октомври.
Строителство
Сред страните членки, за които са налични данни, най-голям ръст на строителната продукция на годишна основа е регистриран в Румъния (+24%), Унгария (+6,8%) и Германия (+4,8%). Най-голям спад са отбелязали Словакия (-9,6%), Словения (-8,4%) и Испания (-3%).
Спрямо октомври строителната продукция е нараснала най-силно в Полша (+3,1%), Германия (+2,6%) и Франция (+2,5%). Най-голям спад е отбелязан в Унгария (-4,5%), Словакия (-3,8%) и Португалия (-1,4%).
През ноември продукцията в строителния сектор е нараснала с 0,7% в еврозоната и с 1,1% в ЕС, показват сезонно изгладените данни на Евростат. На годишна основа строителната продукция се е увеличила с по 1,4% като в еврозоната, така и в ЕС като цяло.
Ръстовете както на годишна, така и на месечна основа в ЕС и еврозоната се дължат предимно на повишението при сградното строителство.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Историческо: Шакира и Мадона ще пеят на полувремето на финала на Мондиал 2026
На Острова: Крайната десница разполага с ново оръжие - очарователни млади жени
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
Как лудо влюбената Дженифър Анистън ще празнува първата си годишнина с Джим Къртис
Украински пожарникари се борят втори ден с пожар в района на Чернобил