Строителната продукция у нас е отбелязала втори пореден месец на спад през август, сочат данни на Националния статистически институт (НСИ).
В сравнение с юли произведената строителна продукция в България намалява с 1%, а на годишна основа спадът е с 4,9%, като и в двата случая той се определя от забавянето при сградното строителство.
През август строителството на сгради се е свило с 1,4% на месечна основа, точно колкото и през юли. Преди това, през май и юни, то се върна към растеж, след като записа седем поредни месеца на спад. Причина за пониженията през март и април беше извънредното положение в страната с цел спиране на разпространението на коронавируса.
Строителство
Лятото забавя и гражданското и инженерно строителство у нас, в което влиза и строителството на инфраструктура. През август то отчита първо понижение на месечна база от 0,5% от три месеца насам.
Сградното строителство дърпа надолу цялостната строителна продукция и при сравнението със същия период на миналата година. През август то отбелязва годишно понижение от 8,6% и се ускорява спрямо юли и юни, когато свиването беше със съответно 6,3% и 4,1%.
Строителство
Все пак то е близо два пъти по-малко в сравнение с двуцифрените годишни спадове между март и май, породени от ограниченията заради коронавируса.
В същото време гражданското и инженерното строителство е успяло да излезе на плюс през август с 0,3% спрямо същия период на миналата година, след като през юли се понижи с 0,7%.


НАП: Всяко трето проверено заведение по Черноморието е с нарушения
Спартак обяви продажбата на свой футболист в елита на Катар
Стотици трудови инциденти у нас са свързани с работата в жегите
Глобиха мъж за хулигански прояви на плажа във Варна
Изплащат пенсиите от утре
Chanel намира формулата за растеж, докато луксозният сектор буксува
Ще издържат ли индийските висшисти в технологични специалности изпита за изкуствен интелект?
Колебанията на общия пазар влияят по-слабо на луксозните имоти, цените растат
Европейските банкови регулатори ограничават потенциала на капитала
Модел на Meta AI проникна във външна система при тест за киберсигурност
Собственик на Hyundai Ioniq сам увеличи пробега и... багажника
Фасове в асфалта решават проблема с екологията
BMW пусна реклами на екраните в колите си
Nissan Qashqai измина близо 2000 км с един резервоар
Тази част може да се износи до 120 000 км и ремонтът не е евтин
Кардиолог за жегите: Приемайте течности, охладена вода, без много лед
Почина италианският певец и автор на песни Франческо Гучини
Жестоко убитият в Пловдив Георги бил сирак, мечтаел за деца
МВнР: Въздушният транспорт от ЕС до ОАЕ остава несигурен
Радев: В Доброславци ще бъде изграден космически и технологичен център