Цените на новите жилища в четирите водещи градове в Китай, които правителството определя като първостепенни, са нараснали и през ноември, предаде Bloomberg.
В Шънджън и Гуанджоу цените са се покачили с 21% на годишна база, а в Шанхай и Пекин - съответно с 18% и 16%, показват данните на Националното статистическо бюро. Ръст е отчетен в 69 от 70-те града, които властите следят.
Китай се въздържа от въвеждане на повече национални политики за охлаждане на пазара на имоти, като вместо това бяха наложени мерки, изпълнявани от местните власти, включително по-високи изисквания за първоначалните вноски по ипотеки за второ жилище в три от четирите първостепенни градове.
"Цените на жилищата в големите градове вече са недостъпни; въздействието на мерките на местно ниво не е много силно, виждали сме подобни политики и преди", коментира Яо Уей, икономист от Societe Generale SA в Хонконг.
"Централното правителство се отнася различно към отделните градове, но са необходими национални действия, ако цените на жилищата нарастват твърде бързо", допълва той.
Цените на съществуващите жилища в Пекин миналия месец са се повишили с 20% на годишна база, докато в Шанхай, Шънджън и Гуанджоу увеличението е съответно с 14%, 15% и 12%.
Миналия месец статистическият институт публикува данни, които показаха, че през ноември продажбите на жилища в стойностно изражение са достигнали най-високото си ниво от две години - 720,4 млрд. юана (119 млрд. долара).
Повече за имотния пазар може да научите от материала на Bloomberg!


Винисиус Жуниор преподписа с Реал (Мадрид)
ЦСКА удари с 3:0 Макаби като гост
Тъжна вест! Почина голямо име в медицината
Златото стигна до 4295 долара за унция
Във Варна наградиха победителите в Спартакиадата на ВМС
Всеки сантиметър от Дунав е от значение за Сърбия и Румъния
Саудитска Арабия може да прекрати господството на хутите в Червено море
Shell, BP, Exxon: Големите петролни компании се готвят за по-ниски цени
Защо водещ търговец на желязна руда е под лупа
След като фондът му почти се срина, Ашенбренер инвестира 400 млн. долара
Германци доработиха Ferrari 12Cilindri Spider
Дори малко мръсотия върху джанта води до загуба на контрол
Защо старт-стоп бутонът изчезва от новите коли
Графити по цял свят разкриха Smart #2 преди премиерата му
Собственик на Hyundai Ioniq сам увеличи пробега и... багажника
За наказание: Пратиха в “месомелачката” руски войник облечен в рокля (ВИДЕО 16+)
Китай тества Z-10 за опасни мисии: щурмовите хеликоптери тренират полети под радара
Как войните между Иран и Украйна се превърнаха в един енергиен шок
Меган Маркъл по бански в басейна за ЧРД
САЩ засилват морския щит: Нов разрушител Arleigh Burke влиза с нов противоракетен радар