Цените на новите жилища в Китай са нараснали с най-бърз темп от 2011 г. през миналата година, но са забавили ръста през декември, което поне донякъде успокоява опасенията за балон, предава Ройтерс, като се позовава на данни на китайската национална статистика.
Цените в Шънджън, Шанхай и Пекин – трите водещи града в Китай, са се увеличили съответно с 23,5%, 26,5% и 25,9% в сравнение с 2015 г. В някои второстепенни жилища увеличението надвишава и 50%.
Същевременно през декември годишният ръст на цените на новите жилища се забавя до 12,4%, а за месеца – до 0,3%, отчита още статистиката. Забавянето на повишенията се дължи на ограниченията за покупка на жилище и теглене на ипотечен кредит, въведени от много от местните администрации.
За тази година очакванията са цените на жилищата в Китай да забавят ръста си до средно малко над 4%, а инвестициите в сектора на имотите – до 5,4%. Това обаче поражда опасения за икономическия растеж.
По-силният от очакваното икономически растеж през 2016 г. получи тласък точно от сектора на имотите и строителството.


Израел отхвърли 15-точковия план за Газа на Съвета за мир на Тръмп
5000 евро месечно за тоалетна хартия е един от бонусите на Салах в Турция
Трус с магнитуд 4,5 по Рихтер разтърси Турция
Хороскоп за 10 август 2026
ВАС остави в сила отстраняването на шефката на кадастъра във Варна заради „Баба Алино“
Търговската съпротива на Китай може да му струва скъпо
Бумът на слънчевата енергия достига и най-тъмните места в Европа
САЩ се намесиха в подкрепа на йената, но ходът крие рискове
Великобритания заличава наследството на Викторианската епоха
Войната носи зимата на недоволство за дизел
Шестгодишен подкара кола и блъсна жена на пешеходна пътека
Audi направи нестандартен удължител на пробега
Защо два пъти повече конски сили не решават всичко на пътя
Петте най-надеждни германски автоматика
Нова система на Stellantis ще се бори с турбо дупката
3 ползи за здравето от сините боровинки
ВАС: В сила е отстраняването на шефката на кадастъра във Варна
Д-р Спасова: Тропичните нощи в България зачестяват
Дрогиран шофьор предложи подкуп на полицаи