Британците, които желаят да закупят първо жилище, ще имат по-ниски месечни разходи, ако купят имот, отколкото ако го наемат, тъй като средната цена на месечните наеми надхвърля средните вноски по ипотеките във всяка област във Великобритания, съобщава онлайн изданието propertywire.com.
Средностатистическият купувач на първо жилище може да спестява над 2250 паунда (2570 евро) на година, ако закупи имот вместо да наема, показва изследване на компанията Santander Mortgages. Най-много биха спестили жителите на Лондон, тъй като средният месечен наем там е с 289 паунда (330 евро) по-висок от средните месечни вноски по ипотеките.
Изследването показва също, че най-малката разлика между наемите и вноските по ипотеките е регистрирана в Източна Англия с едва 43 паунда (49 евро) на месец.
В момента средният месечен наем във Великобритания е 912 паунда (1041 евро) на домакинство спрямо средни месечни вноски по ипотеките от 723 паунда (825 евро) за купувачите на първо жилище. Собствениците на жилище могат да спестяват средно 189 паунда (215 евро) на месец или 2268 паунда (2590 евро) на година в сравнение с наемателите.
„Много купувачи на първо жилище разбираемо се фокусират върху предизвикателството да спестят за депозит и се питат как ще си позволят да закупят имот. Но често се смята, че когато купувате имот, ще бъдете подложени на по-голям финансов натиск, а нашето изследване показва, че е вярно точно обратното“, казва Мигел Сард, управляващ директор на Mortgages at Santander UK.
„Разбира се, закупуването на имот представлява голяма финансова инвестиция, но в дългосрочен план финансовите ползи могат да са значителни. С годишни спестявания доста от над 2000 паунда те наистина могат да нараснат с времето и разбира се, след като ипотеката бъде изплатена, ще имате ценен актив“, допълва той.
Тъй като депозитът за средностатистическия купувач на първо жилище е 51 905 паунда, купувачите избират алтернативни методи за спестяване, показва още изследването. Около 22% от британците, които искат да закупят имот, биха обмислили продажба на части от дома, предлагащи възвръщаемост на капитала, когато имотът бъде продаден.
Около 38% биха обмислили да се върнат в дома на родителите си, докато спестят за депозит, а 21% казват, че биха се отказали от алкохола, за да съберат средства. Други обмислят също програмите на правителството Help to Buy и Starter Home.


4 разследвания за пласиране на фентанил са започнати във Варна само през юли
Петролът поскъпва заради опасенията от ограничителни мерки в Ормузкия проток
134 пожара са ликвидирани за последното денонощие в страната
Хороскоп за 8 август 2026
Увеличават се сигналите към спешния телефон
България стана батерията на Източна Европа, износът на ток е рекорден
Ранният старт на работния ден спасява от трудови злополуки в жегите
ФИФА иска да запази доходоносните почивки за хидратация на следващото Световно
Борсово търгуваните фондове с ливъридж трябва да бъдат обуздани
Продажбата на евро от САЩ за интервенция в йената е било изненада за Европа
Най-добрият V6 в света? Тествахме новите GranTurismo и GranCabrio
Toyota удвоява инвестициите си в хибриди
Пет слаби места при Mazda6 на старо
Защо режим „P“ не замества ръчната спирачка
Над милион коли на Tesla се оказаха с разпадащо се окачване
Самолет не успя да излети от Солун заради птица в двигателя
На Острова: София е най-подценената столица в Европа за туризъм
Седем души са убити и 15 ранени при стрелба в училище край Банкок
Бащата на детето със СОП: Действията на шофьора не са правилни
Николай Гълъбов за Банско: Нищо не оправдава расистката реакция, недопустимо е
преди 8 години Сбъркана работа е това с жилищата. Не само във Великобритания. Това е начин да се държи населението в подчинение и робство. отговор Сигнализирай за неуместен коментар