IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пандемията стимулира най-силния ръст на жилищните цени в света от 20 години

Ниските лихви по ипотечните кредити и допълнителните спестявания подкрепят пазара и съживяват дебата за финансовата стабилност

11:13 | 02.08.21 г. 23
<p>
	<em>Снимка: Liesa Johannssen-Koppitz/Bloomberg</em></p>

Снимка: Liesa Johannssen-Koppitz/Bloomberg

Балон ли е това?

Средните цени на жилищата в ОИСР растат по-бързо от доходите, което прави жилищата по-недостъпни. Те също така растат по-бързо от цените на наемите.

Адам Слейтър, главен икономист в Oxford Economics, казва, че имотите в развитите икономики са надценени с около 10% спрямо дългосрочните тенденции. Това прави този бум един от най-големите от 1900 г. насам, въпреки че съвсем не се доближава до периода преди финансовата криза, сочат изчисленията на Слейтър.

Той обаче отбелязва, че някои фактори, тласкащи цените нагоре, са временни като данъчните инициативи на правителствата и свързаните с пандемията икономически изкривявания, включително нарушаването на глобалните снабдителни вериги, причинено от забавяния на пристанищата.

Ръстът на кредитирането е по-нисък отколкото преди световната финансова криза, което показва „по-нисък риск за срив спрямо 2006-2007 г.“, казва Слейтър.

Ръстът на ипотечните кредити до голяма степен е стимулиран от хора със силни финансови позиции, а в повечето развити страни домакинствата имат по-малки дългове, отколкото преди финансовата криза. Това показва по-нисък риск ситуацията да поеме по същия път като при вълната от спиране на плащания и продажби на пожар, казва Иган.

Друг ключов фактор е различен от ситуацията преди близо 15 години – централните банки, засегнати от предишния жилищен бум, сега са по-предпазливи.

Централната банка на Нова Зеландия прибави цените на жилищата в мандата си, а Европейската централна банка поиска от статистическата служба на ЕС да включи цените на жилищата в изчисленията си за инфлацията.

Адитя Бхаве, икономист в Bank of America, казва, че ръководителите в цял свят „сега са съвсем наясно с рисковете около жилищната политика“. За разлика от 2008 г. това „значително намалява шансовете за неблагоприятен изход“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

23
rate up comment 0 rate down comment 2
khao
преди 2 години
що го смяташ в злато... сметни го в бири, или в литри бензин... да видим дали пак ще излезе същата сметка...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 0
Ernan Kortes
преди 2 години
Явно не следиш наистина пазара.В последните 10 месеца голяма част от обявите нон стоп се качват и свалят.Това е ако наистина си в час и следиш какво се качва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 1 rate down comment 4
zelka007
преди 2 години
тъй , като го гледаш пазарът , как изчезват имоти от обявите скорострелно , как мислиш ... дали ги поема по-високите цени ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 1 rate down comment 2
novata_ikonomika
преди 2 години
Мерси не съм инвестирал в имот 2004:) но ще имам предвид в бъдеще:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 2
novata_ikonomika
преди 2 години
Съгласен съм с теб. И още нещо, ясно е че фиантните пари евро, долар, лев са катастрофално управлявани. Като се замисля 2000 г И.Костов "хвърляше десет милиона лева (образно разбира се, по елегантно ) за същото за което Борисов хвърля милиард през джипа 2021.Сега сериозно: докато обмислях резултата имоти/злато се налага един по-лош извод - понеже е изчистена корелацията, май имота в Младост който преди е бил 93 а сега е 52 тройунции злато се е "обезценил". Дали строителната мафия не е "напечатала" твърде много излишни апартаменти, а населението което да прави нещо с тез имоти не само не е "напечатано" а е намаляло?? Младост 2 е частен пример. Трябва да се направи същия анализ с повече градове и страни по света, за да се види кой, как и какво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 0
Ernan Kortes
преди 2 години
Въпроса не ена кой ще се пренесат по високите цени,а КАК ще се поемат от пазара и дали ИЗОБЩО ще могат да бъдат поети.В такива моменти настъпват кризите ,просто защото високите цени не могат да бъдат поети.Справка високата инфлация 2008 година и срива ,кризата след това .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 0
d333
преди 2 години
новата_икономика...Ако можеш да смяташ добре, извода е, че ако беше инвестирал в злато 2004, вместо в имот, сега щеше да си на по-голяма печалба. : )
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 1
Ivan N.
преди 2 години
Даже тази обратна корелация между цената на златото и стойността на недвижимите имоти ще се засилва с времето. Според този метал е доста под ценен към днешна дата. Допреди няколко години цената му скачаше много при подобни икономически шокове (пандемия, войни и тн.), но напоследък хората предпочитат криптовалутите. Подозирам, че при бъдещ проблем с криптото в световен мащаб, хората пак ще се насочат към ценните метали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 0
novata_ikonomika
преди 2 години
В Евро са ми сметките обърнато по курс за съответната година. Сайта ми изтри знака за евро което е доста тъпо. Бизнес сайт а не можем да слагаме валутните знаци
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 2
novata_ikonomika
преди 2 години
Реших да направя малко математика с мнението ти. Да видим: от сайт imot.bg вадя средна цена (Щото имат средни цени от 2004) двустаен Младост 2 сега е 83000 ? а 2004 е 30000?. Цена на златото сега е 1800 $ (1590 ?) а 2004 е било 400$ (322?) тройунция. Значи един двустаен 2004 е бил 93 тройунции злато, а сега е 52 тройунции злато. Какъв е извода??? Оставям на вас да прецените
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още