IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Telenor: Цената на сделката за Globul е справедлива

Ние сме стратегически инвеститор и ще останем тук за дълго време, уверява директорът за Европа Кйел-Мортен Йонсен

13:56 | 08.05.13 г. 4
Автор - снимка
Създател
<p>
	Кйел-Мортен Йонсен: Тук се ангажираме за дълго време.<em> Снимка: Telenor</em></p>

Кйел-Мортен Йонсен: Тук се ангажираме за дълго време. Снимка: Telenor

„Цената на сделката за придобиване на Globul е справедлива, но ние искаме да създадем допълнителна стойност за компанията и за клиентите, защото това е важно за развитието ни“, заяви изпълнителният вицепрезидент и директор за Европа на Telenor Кйел-Мортен Йонсен по време на пресконференция в София. 

По думите му България е много важен за компанията пазар, който има потенциал за растеж и това е сред основните причини норвежкият оператор да закупи втория по големина мобилен оператор у нас. Както вече е известно, норвежката компания придоби втория по големина български мобилен оператор за 717 млн. евро от OTE Group. 

Йонсен не пропусна да подчертае, че компанията му вече е активна на Балканите. „България пасва чудесно в нашето портфолио – ние сме в Унгария, Сърбия, Черна Гора, а сега и България – това е перфектна комбинация. Искаме да станем силен играч в региона и сме тук за дълъг период от време“, поясни мениджърът.

На няколко пъти Йонсен акцентира, че на българския пазар Telenor Group не идва като инвеститор, който в близко бъдеще ще продаде придобитата компания, за да спечели от сделката, а има сериозни намерения за развитие на бизнеса си в страната в дългосрочен план. Вицепрезидентът подчерта, че компанията му няма да става политически играч, няма да има политическо влияние и амбиции, а ще залага само на комерсиалното си присъствие. 

„Има само един начин инвестицията ни да се изплати – да сме сигурни, че доставяме релевантни и искани услуги, така че да сме предпочитан оператор. Опитът ни в три други страни в региона ни кара да вярваме, че ще сме в състояние да предложим услуги, които ще се харесат на клиентите, но засега не можем сме сигурни в това“, каза още директорът за Европа.

Въпреки това мениджърът отказа да навлезе в конкретика за плановете си за развитие на българската придобивка под предлог, че предстоят по-сериозни и задълбочени анализи на екипа на норвежката компания и ръководството на Globul.

Засега норвежците смятат, че Globul е добре позиционирана по отношение на клиентите и служителите си. „Ще се възползваме от опита си в телекомуникациите, силното присъствие в региона и експертизата на служителите на оператора и смятаме, че можем да уловим възможностите за растеж на българския пазар, особено по отношение на експанзията на услуги за мобилен пренос на данни и интернет“, поясниха още от концерна.

Все пак стана ясно, че основен приоритет ще бъде обновяването на мобилната мрежа, която по думите на Йонсен се справя добре за момента, но категорично не е готова да поеме бъдещите технологии и увеличен трафик. За да постигне по-добри резултати в това направление, норвежката компания е готова да си сътрудничи с останалите оператори, с които да се споделят ресурси.

„Нямаме все още решение дали да навлезем на телевизионния пазар“, заяви мениджърът на Telenor, визирайки опита в това направление на конкурентите си Mtel и Vivacom, които предлагат DTH услуги. „На този пазар сме активни в Норвегия и Швеция, но не и на други пазари, поне не засега“, поясни Йонсен.

„Мобилните плащания са интересна тема за развитие на всички мобилни оператори. Имаме подобни услуги в Пакистан, планираме такива услуги в Сърбия със Societe Generale, но това са услуги, на които ще гледаме внимателно“, каза още мениджърът.

Темата за ребрандинга на Globul все още не е на масата и в близко бъдеще няма да има сериозни промени в тази насока, стана ясно още по време на представянето на компанията пред българските журналисти.

След като процедурата по сливане на двете компании премине, Telenor ще разполага с 15,7 млн. абонати в Европа, а общият им брой по света ще надмине150 млн. души. Това ще затвърди присъствието на норвежката компания в топ 10 на най-големите мобилни оператори в света, като в момента тя е на девето място. Лидер е китайският оператор China Mobile с над 667 млн. абонати, следван от Vodafone (389 млн. абоната) и Bharti Airtel (252 млн. абоната). 

Норвежците държат и 43% в руския оператор VimpelCom Ltd с право на глас (икономически дял – 33%), който има 214 млн. клиенти на 17 пазара.

Telenor очаква да започне дейност на българския пазар през третото тримесечие на 2013 г., тъй като придобиването на Globul подлежи на съответните одобрения за сливане на Европейския съюз.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:24 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 2 rate down comment 0
bgMan
преди 10 години
На мен пък ми се вижда малко завишена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 0
Tony
преди 10 години
Ще помагаме с каквото трябва! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 0
Tony
преди 10 години
Telenor, добре дошли! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 2
georgi.benevolenet
преди 10 години
Телекомите пренасят данни за здравеопазване, банкиране. Ако Теленор смятат да са като Мтел, които като Телеком Австрия влезнаха в политиката като раздадоха подкупи на много Австрийски политици (канцлер подаде оставка!) и в България на жената на Станишев за да има картели на телекома и австрииските банки, да погледнат акциите на Тел. Австрия и да знаят, че клиентите ще ги изритат от пазара. Няма телеком, които да си позволи изнудвания, подслушвания, подкупи, създаден от Чорни- издирван от Интепол
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още