Цената на акциите на T-Mobile US и Sprint скочи, след като председателят на Федералната комуникационна комисия (FCC) Аджит Пай заяви, че би препоръчал одобрението на тяхното сливане на стойност 26,5 млрд. долара, след като двете компании дадоха обещания, включително за продажбата на активи, пише Bloomberg.
Обещанията включват продажба на брандовете им за предплатени услуги, тригодишно изграждане на 5G мрежата им и повторно обещание да не вдигат цените, докато мрежата им не стане готова. Новите обещания бяха направени след преговори с комисията.
В резултат от коментара книжата на Sprint повишиха стойността си с 27% до 7,83 долара, а тези на T-Mobile – със 7 на сто до 80,81 долара в 9:37 ч. местно време.
„Двата топ приоритета на FCC са приключването на дигиталното разделение в селските райони на Америка и напредналите части на САЩ по отношение на 5G лидерството, следващото поколение мрежи“, посочва Пай в изявлението си.
За одобрението на сделката са нужни гласове от поне трима от петимата членове на комисията, където Пай води републиканското мнозинство. Той твърди, че ще подготви заповед „в следващите седмици“. Нито един от другите двама републиканци в състава не е направил изявление, нито пък това са сторили и двамата демократи.
Сделката предизвика опасения за намаляване на конкуренцията в индустрията, тъй като броят на големите играчи ще намалее – от четири на три компании. 180-дневният срок за разглеждане на сделката от FCC приключва през юни.
Антитръстовото подразделение на Министерството на правосъдието, което също разглежда сделката, не е дало сигнали дали отстъпките ще бъдат достатъчни за получаване на одобрение. От звеното са отказали да коментират въпроса.


Жулиен Риков преди SENSHI 33: В най-добрата си форма съм, не вярвам в късмета на ринга
Новите електрически влакове на БДЖ тръгнаха от днес
Радев: ВВС да се адаптират към новите технологии, дроновете и AI
Петко Салчев е освободен от длъжността заместник-министър на здравеопазването
Батериите подготвиха България, но идва тестът с АЕЦ „Козлодуй“
Републиканците повишават дефицитите на САЩ. За какво?
Uber и китайската Pony AI ще пуснат над 2000 роботаксита в Европа
САЩ тестват лоялността на НАТО към политиките им преди съкращаване на войските
Z.ai подготвя нов AI модел в битката с OpenAI и Anthropic
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1 в края на месеца
Популярен аргумент срещу електромобилите беше разбит
Това е единственото BMW 8-Series E31 с дизелов двигател
Унгария поставя под съмнение руското разширяване на АЕЦ заради Дунав
Икономист: Когато нашата икономика е неефективна, МРЗ ще е сред най-ниските
Шишков: “Хемус” до Търново ще бъде завършена до края на мандата