SoftBank ще продаде около 198 млн. акции от T-Mobile на стойност около 21 млрд. долара, обяви телекомуникационната компания, цитирана от CNBC.
Продажбата, която представлява около 65% от дела на SoftBank в T-Mobile, е част от усилията на японския гигант да си набави средства в брой, докато коронавирусната пандемия засегна част от ключовите му инвестиции.
Преди здравната криза WeWork, компания от портфолиото на Vision Fund на SoftBank, не успя да излезе на борсата, след като проспектът ѝ за първичното публично предлагане беше остро критикуван за нетрадиционната структура на управление и огромната загуба на фирмата.
Книжата на T-Mobile загубиха 1,5% от стойността си по време на следоборсовата търговия в понеделник.
В майския си доклад до инвеститорите SoftBank посочва, че Vision Fund е генерирал 18 млрд. долара загуба. Това се случи, след като през март SoftBank обяви, че ще продаде или монетизира еквивалента на 41 млрд. долара активи, за да подкрепи обратното изкупуване на акциите си и да намали дълга си.
T-Mobile изпрати прессъобщение, че ще предложи публично около 134 млн. от акциите си, които SoftBank продава в рамките на трансакцията. Това ще даде на поемателите на публичното предлагане опцията да закупят допълнителни 10 млн. акции.
Марсело Клори, директор на T-Mobile и главен изпълнителен директор на SoftBank Group International, ще купи 5 млн. акции, след като те бъдат продадени на T-Mobile, посочва компанията в документи към Комисията по ценните книжа и фондовите борси в САЩ.
В същото време стана ясно, че германската телекомуникационна компания Deutsche Telekom си е подсигурила правата за покупка на 101 млн. акции на Softbank, които би могла да придобие до 2024 г. Ако Deutsche Telekom реши да направи това, те ще увеличат своя дял в T-Mobile US от 43 на около 51 процента. Softbank ще плати освен това на също 300 млн. долара, за да завърши продажбата и да поеме трансакционните разходи.
Повече технологични новини вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Хитовият мюзикъл „ЗОРО“ тази вечер на сцената на Летния театър във Варна
Сметище и силна миризма край Зеленчуковата борса притесняват жители на Варна
Ще доведе ли "справедливата стойност" до по-ниски цени на храните?
Един загинал, а друг с опасност за живота след тежък инцидент с делтапланер в Несебър
Персеидите достигат пика си: Небесно шоу с до 100 падащи звезди на час тази нощ
Иранските военни влизат в "офанзивен" режим за следващия кръг от войната
Фючърсите в САЩ нарастват преди ключовите данни за инфлацията
Европа повежда ралито: По-евтин пазар с по-добри отчети
Новините в развитие
САЩ готвят нови правила за криптоиндустрията, докато Законът за яснота буксува
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Продажбите на коли на ток растат, но Tesla e сама срещу китайците
Mazda 767B за близо 2 милиона долара пламна на „Лагуна Сека“
Вече се случва: петролен гигант смени бензиностанция със зарядни за ЕV
Mercedes-AMG готви чудовищен SUV с над 1100 конски сили
Шишков: Започваме кампания "Регионите говорят” и връщаме надеждата
Как в Бургас се справиха с група "ловци на педофили"?
Делтапланерът на смъртта: незаконен, с ръждясал двигател, криели го между скали
Пловдивският митрополит Николай ще води опелото на убития Георги
Проф. Овчаров: Огромен погребален комплекс излиза наяве край Перперикон