IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

IT индустрията пледира за спешна реформа на образованието

До 2015 г. страната ще има нужда от 3 пъти повече софтуерни специалисти и 2 пъти повече управленски кадри и специалисти по маркетинг и продажби в сектора

15:27 | 17.09.13 г. 17
Автор - снимка
Създател
<p>
	Средната работна заплата в сектора е около 2300 лева на месец. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Средната работна заплата в сектора е около 2300 лева на месец. Снимка: Ройтерс

По думите на Брашнаров секторът остава почти незасегнат от икономическата криза, защото е експортно ориентиран и създава продукти и услуги с висока добавена стойност. Той създава 3 процента от БВП в страната с около 1 процент от заетите и то при положение, че браншът не получава никакви стимули от държавата. Заети в сектора са около 40 хиляди души без работещите на свободна практика. Според статистика на Elance 1772 българи са регистрирани към края на 2012 г. като фрилансъри в дейностите по ИТ и програмиране.

През последните години сред значимите компании в бранша започват да се нареждат не само чуждестранни аутсорсинг компании, но и местни представители със своите иновативни продукти и успешни бизнес модели, което говори за изкачване на местния ИТ бизнес по веригата на добавената стойност. Въпреки икономическата криза през последните години работодателите в ИТ сектора продължават да наемат персонал, като според данни на НСИ средното месечно възнаграждение в бранша се повишава с близо 36% в периода 2009-2011 г. По данни на БАСКОМ средната работна заплата в сектора възлиза на около 2300 лв. на месец.

Количествената нужда от нови работни места се очаква да се удвои, създавайки огромен дефицит на кадри в индустрията. Проучване на БАСКОМ показва, че, ако софтуерният бизнес се развива според очакванията, след три години ще има нужда от 3 пъти повече софтуерни специалисти (разработка, качествен контрол и т.н.); 2 пъти повече управленски кадри (проектен мениджмънт, отдели и т.н.); 2 пъти повече специалисти по маркетинг и продажби.

При среден растеж от 10% годишно и при запазване на сегашните темпове без съществени реформи след 10 години делът на софтуерната индустрия ще достигне 1,7 млрд. лв., или 1,8 % от БВП. Ако обаче бъде осъществена адекватна образователна реформа и на пазара се появят повече софтуерни специалисти, софтуерната индустрия може да удвои размера си до около 3,7 млрд. лв., или 3,8% от БВП. Този ръст би я превърнал в структуроопределяща за българската икономика, поясняват от БАСКОМ.

За да се случи това обаче, и за да не продължава браншът да страда от липсата на специалисти, е нужно „България да започне съзнателно да развива икономика на знанието“. „На нас не ни трябват подаяния, единствената помощ, която искаме, е държавата да започне сериозна реформа на образователната система“, заяви Джонев.

Последна актуализация: 16:29 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Софтуер виж още

Коментари

5
rate up comment 15 rate down comment 3
индианеца
преди 10 години
Има нужда от софтуеристи, инжинери, дюлгери, доктори, .. а държавата произвежда карди по психология, социология, бизнес администрация и мениджмънт. Много вожд, малко индианец. Тука са останали само разни твърдоглавци, които отказват да приемат ситуацията. В тях ни е надеждата. Една шепа хора останахме. Иначе с българи в България, колкото пъти съм се хванал, все съм съжалявал. Стане ли дума за пари нещо им става в главата....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 11
ivan.ivanov
преди 10 години
Много ясно, че IT специалистите ще напускат страната. Че няма да работят за без пари на измамници. Как да започнеш работа в българска компания, след като повечето са супер измамници? Не плащат заплати, не плащат осигуровки, не спазват трудовото законодателство.В миналото, повечето от българските компании, за които съм работил са ме мамели. Те или не ми изплатиха заплатите, или не ми изплатиха неизползваните дни от отпуската, или ме караха да работя през почивните дни и извън работно време, и това време не ми беше платено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 10
ivan.ivanov
преди 10 години
От опит знам, че ако една компания не плаща осигуровки, не плаща извънредно изработените часове, забавя ти заплатата или още от начало започнат да те лъжат, давайки ти празни обещания, то по-добре стой далеч от нея. Рано или късно ще съжаляваш жестоко за това, че си работил за тези хора.А за тези, които имат желание да трупат опит, започнете работа, но не се задържайте прекалено дълго. Учете бързо, трупайте опит и след година-две, заминете в някоя по-цивилизована страна. Направете го, защото в противен случа ще бъдете излъгани и ощетени. А един ден силно ще съжалявате, че не сте имигрирали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
MarkoM
преди 10 години
Да ве, а каква е разликата между маркетолози и продавачи :D и как един управител може да става за управител, без да е лидер , докато обратното съвсем си може ;) па и нужда от сценаристи-на каво ще правят сценарий,на това как да живеем в измислените игри ли? Бла Бла Бла ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 10 години
Бла-бла! Така се звърта една образователна система - събират се неколко подобни на Джонев и решават - от утре ще обучаваме 10 пъти повече софтуеристи и децата се затичват право в клас! хаха!На некой ясно ли му е, че става дума за математика, много математика, още от детската градина! Някой да е чул в България обществото да се гордее с математици, да ги избутва ввъв ВИП пространството? Я погледнете ВИП Брадър кого лансира за елит на обществото ни! Как си ги представяте дечицата масово да започнат да залягат над математиката, като за тях е много по-престижно да попиват житейската драйфня на клоуни като Фънки! Ами чухте ли, че онзи велик българин Цонко е въвел в даскалото в Каварна вместо звънец да пускат хеви метъл парчета - една седмица AC/DC, една седмица Manowar, после Дио... И групата на Фънки "Ч!ерно фередже" открива учебната година там - текстовете им са особено креативни от гледна точка и на целите на образованието в България и на софтуерните блянове на некакви привнесени лемури
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още