Обратна оферта за придобиване на стойност 1,3 млрд. лири - британската компания за софтуерно инженерство Aveva, произлязла от Кеймбриджкия университет през 60-те години на ХХ век, съобщи за сключена сделка с френската Schneider Electric, пише Financial Times.
Офертата за придобиване е отправена от британската група, която се смяташе за евентуална цел за придобиване, след като миналата година приходите и печалбата й спаднаха с двуцифрени стойности.
Aveva обяви, че е сключила сделка с Schneider Electric за закупуването на подразделението на френската компания за индустриален софтуер - Schneider Software. Споразумението е сложно, а Schneider ще се сдобие с мажоритарния дял в британската група.
Според условията на сделката Aveva ще закупи Schneider Software на Schneider Electrics без нетните дългове. Преди затварянето на сделката британската компания ще получи от Schneider Electric 550 млн. лири в замяна на нови акции на Aveva, които ще бъдат емитирани за Schneider Electric.
Това ще означава, че Schneider Electric, смятан за лидер в европейската промишленост, ще се сдобие с 53,5% от капитала на Aveva Group.
74-те млн. акции на Aveva, чиято цена на затваряне в петък бе 1 772 пенса за брой, които ще бъдат емитирани за Schneider Electric като част от сделката, струват близо 1,3 млрд. лири.
В съобщение до Лондонската фондова борса от Aveva коментират, че, имайки предвид размерите на двете дружества, трансакцията ще бъде класифицирана като обратно придобиване.
През 2013 г. Schneider Electric закупи британската инженерна група Invensys за 3,4 млрд. лири. Активите на подразделението за индустриален софтуер, които ще бъдат прехвърлени към разширената група на Aveva, ще включват и предишни активи на Invensys.
От Aveva и Schneider Electric посочват, че зад сделката стои „индустриална логика и стратегическа рационалност“. Според тях комбинацията ще създаде „глобален лидер в индустриалния софтуер с мащаб и практическо значение на ключови пазари“.
Общите приходи и изгладената печалба преди данъци, амортизация, лихви и обезценки EBITDA се оценяват на 534 млн. лири и 130 млн. лири, съответно.


Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Хилари Дъф се радва, че наближава 40 г.
Двама са задържани за вчерашното убийство в Монтана
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ