Името Huawei бе почти непознато за технологичните специалисти по света преди няколко години. Сега обаче Китайският производител е третият по продажби на смартфони концерн и хвърли ръкавицата към Apple и Samsung.
В рамките на технологичното изложение IFA в Берлин Huawei представи нов топ модел в премиум сегмента - Ascend Mate 7. На пръв поглед телефонът (от едно парче метал) прилича на HTC One M8, но рамките около екрана са по-тънки, а дисплеят е значително по-голям.
Най-важният елемент на джаджата без съмнение е шестинчовият голям екран. Huawei залага на IPS-NEO-Display, който дава възможност за особено висок контраст с ниска консумация на енергия. Колко добре се държи устройството в сравнение с конкуренцията, показва кратко сравнение. Въпреки че екранът е по-голям, заради компактния си размер апаратът е съвсем малко по-широк и висок. А който не е фен на големите модели, може да се позамисли сериозно - Ascend Mate 7 е дебел 7,5 милиметра и тежи едва 185 грама.
Голямата тежест се дължи на огромната батерия с капацитет 4100 милиамперчаса. За сравнение – вчера представената Galaxy Note 4 на Samsung е с капацитет от 3200 милиамперчаса. Huawei обещава при нормално ползване издържане до два дни. С едно зареждане може да се сърфира девет часа в интернет, да се слушат 60 часа музика или да се гледат 15 часа филми. За сравнение – това време стига за всички пет части на „Властелинът на пръстените“.
Чао парола, здравей пръстче!
Камерата има добри показатели - 13 мегапиксела, 2.0 бленда, 28mm-широкоъгълен обектив. При всичко при различни осветления новият смартфон трябва да отбелязва сериозно предимство. Процесорът е нововъведение на китайците – в него има четири ядра по 1,8 гигахерца и четири по 1,3 гигахерца. С тях телефонът трябва да включва и изключва ядра в зависимост от натоварването си и така да пести енергия.
Една особеност е скенерът за отпечатъци от задната част. HTC заложи при своя One Max на подобен дизайн, а това в практически тестове не се оказа много практично. Скенерът на китайците обаче отключва устройството само с едно движение. Той работи само с едно докосване, което го отличава от решенията на Samsung и други компании, които изискват плъзването на пръст.
Сензорът работи и при мокри пръсти, а отпечатъците се пазят криптирани в хардуерен елемент, до който нямат достъп външни приложения. Освен това скенерът може да се ползва и за правене на снимки с предната камера – улесняване при заснемането на селфи. Кратък тест на Investor.bg показа, че тази функция работи доста добре.
Основната камера е с резолюция 13 МР, а предната камера е 5-мегапикселова. Има различни режими за редакция, а предната камера може да се активира чрез сензора за отпечатъци за по-лесно правене на селфита. Освен това има функция за префокусиране след заснемане, която работи чрез правенето на поредица от снимки с различни фокусни точки. След това потребителят може да избере къде да бъде фокусът или дали всичко да не бъде на фокус.
Златото е по-скъпо
Телефонът ще е наличен в Европа в края на октомври в три цвята - moon silver, space grey и gold. Стандартната версия (сребро/сиво) е с 2 Gigabyte RAM и 16 гигабайта място за памет и ще струва 499 евро. Премиум версията (злато) е с 3 Gb RAM и 32 гигабайта памет. Тя ще струва 599 евро.
Телефонът се задвижва от Android 4.4 и фирмения обновен интерфейс EMUI 3.0. Сега той предлага управление чрез жестове, а дори „в заспало положение“ може да отчита направените крачки, защото дори и в джоба на сакото сензорите прдължават да работят.
И така – през последните години спонсорските договори с отбори като Борусия Дортмунд, Шалке 04 или Арсенал наложиха марката в общественото съзнание. Както и преди, Huawei продължава да расте на развиващите се страни в Африка и Латинска Америка. Но в световен мащаб пазарният дял вече възлиза на 6,9 на сто. Вторият Apple (с почти 12%) може да се чувства застрашен.
Всичко по-интересно от изложението ще научите от специалния пратеник на Investor.bg в Берлин Бойчо Попов благодарение на Vivacom.


Какво казаха политиците за оставката на кабинета
България няма право да ремонтира танкер "Кайрос"
Росен Желязков депозира оставката на Министерския съвет
Варненският апелативен съд потвърди гаранцията Коцев от 200 000 лв.
Зъболекарят стана лукс: Почти двойно поскъпване на стоматологичните услуги у нас
Chevron: IEA най-после признаха това, което повтаряме отдавна
Манията около AI узрява, инвеститорите започват да задават важните въпроси
Chevron: Венецуела има повече петрол и газ от Саудитска Арабия
Chevron: Със стандартизация намалихме разходите
Chevron: AI е на ранен етап на навлизане в индустрията
Самолет кацна върху автомобил на магистрала
Европа се опита да спре китайците, но в крайна сметка им помогна
Ето го новия най-евтин седан на Nissan
Индустрията навлиза в нова ера на еднакви модели от водещи марки
Нов проблем пред електромобилите – цените на кобалта са скочили със 100%
4 зодии са на прага да осъзнаят какво наистина искат в този живот
Борисов с първи думи: За да не ни заличат, настоях за тази оставка днес НА ЖИВО
Асен Василев: Предстои трудна задача - България да стане държава
Пеевски: Цялата отговорност сега е на коалицията "Сорос" - ПП-ДБ