Фондът за рискови инвестиции Eleven набира от 2 февруари последната група стартиращи компании за текущия си фонд, обяви екипът. През пролетта акселераторът ще отвори вратите си за последната девета група, а след това до края на годината ще се фокусира върху подкрепата на вече финансираните фирми и в подготовката на нов фонд.
Eleven е създаден през 2012 г. С финансиране по европейската програма Jeremie с цел подпомагане на стартиращи бизнеси. Фондът предлага първоначална инвестиция в размер на 25 хил. Лева срещу 8% дялово участие. Освен че предлага финансова подкрепа, Eleven помага на компаниите, включвайки ги в тримесечна обучителна програма. По този начин им дава нужните знания за развиването на успешен бизнес.
Традиционно Eleven инвестира в иновативни стартиращи проекти от България и региона. Той финансира както софтуерни, така и хардуерни решения, имащи потенциал за растеж в глобален план. От фонда посочват, че основните критерии за инвестиция са големината на пазара и добрата съвместна работа на екипа по конкретния проект.
От Eleven очакват, че последният конкурс за кандидатстване ще бъде най-конкурентният до момента, като се има предвид броят референции, които идват от все по-голяма общност от предприемачи, ментори и инвеститори, близки до фонда.
В рамките на първия етап на кандидатстване се предвижда попълване на онлайн апликационна форма, като срокът за това приключва на 8 март. След това екипът на Eleven разглежда всички кандидатури, подбирайки екипи, които кани на интервюта в София, Пловдив, Варна и още няколко града.
На финално интервю, което ще се проведе в София в средата на април, ще бъдат поканени най-обещаващите екипи.
Фондът ще обяви през февруари дати за срещи с предприемачи, завършили програмата на Eleven. Те ще споделят опита си и ще дадат насоки на новите кандидати.
До момента Eleven е инвестирал в 95 стартиращи компании, които са регистрирани в страната. Зад тях стоят близо 300 предприемачи от над 20 държави. Две трети от управляваните от фонда 12 млн. евро вече са вложени в тези проекти. Останалите 4 млн. евро, с които Eleven разполага, ще бъдат инвестирани в най-обещаващите компании от портфолиото му, които не са достигнали инвестиционния лимит от 200 хил. евро.
София е един от най-динамичните центрове за млади предприемачи в Европа, посочват от фонда, допълвайки, че в града има над 150 финансирани стартиращи проекта за последните две години.
През втората половина на 2015 г. екипът на Eleven ще работи активно по подготовката на следващ фонд. Новият проект "11.2" ще се опита да надгради над добрите практики и натрупания от Eleven опит.


Виц на деня - 15 май
Протестно мотошествие ще затрудни движението във Варна днес
Времето във Варна на 15 май 2026
"Войната" по пътищата взе две жертви за последните 24 часа
Тръмп: Постигнах фантастични търговски споразумения с Китай
САЩ са уведомили съюзниците за евентуално спиране на ротацията на войски в Европа
Тръмп искал да прибере иранския уран предимно за PR цели
Петролът се насочва към седмичен ръст, няма изгледи за край на войната с Иран
Паундът се срива след ескалация на бунта на лейбъристите срещу Стармър
Нийл Ричмънд за търговията САЩ-Ирландия и митата
Euro NCAP алармира за опасен дефект при популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
От Италия за "Бангаранга": Залата експлодира, много силна песен
ЦИК тегли днес номерата на бюлетините за частичните местни избори на 14 юни
В Хавана: Пуснете ни ток поне за три часа
От 9 юли: Летище Палм Бийч ще се казва "Донълд Тръмп"
Китай призова за трайно примирие между САЩ и Иран
преди 11 години А да видим. Ама не е лошо да имаш едни 12М еврака да си харчиш без никой да те пита за какво отговор Сигнализирай за неуместен коментар