Жужене изпълва небето над летателна база северно от Пекин, докато пилотите упражняват излитания и кацания, за да получат лиценз за управление на дронове.
Ентусиастите в страната, която е най-големият производител на безпилотни летателни апарати, се насочиха към изкарването на лицензи, след като правителството тази година прие стриктни правила, за да се справи с инцидентите с дронове на места, на които се провеждат други полети.
“Дронът не е играчка”, коментира Ян Нуо, директор на школата за обучение в китайската столица, който очаква повече кандидати да се запишат на курсовете, за да подобрят уменията си в управлението на устройството. “Той предполага сложни теоретични знания за летенето”.
32-годишният Гао Хуейян твърди, че строителната компания, в която работи, е поискала от него да си изкара лиценз.
“Откакто законите за дроновете бяха затегнати и се създава законова рамка, те ми казаха да дойда и да си изкарам лиценз първо”, допълва мъжът.
През юни Китай даде срок до края на август за собствениците на граждански дронове да регистрират безпилотните самолети на свое име. Миналата седмица база за тестови полети беше отворена в Шанхай. Тя изисква цивилните дронове да летят под 150 метра височина, писа официалната информационна агенция Синхуанет на уебсайта си.
Други се отказаха от идеята да похарчат около 10 хил. юана (1534 долара) за официална квалификация, особено на фона на несигурността за бъдещите регулации.
“Те не знаят кога ще бъде въведен следващият регламент”, коментира Хао Дзялъ, управител на магазина за дронове DJI. “Някои хора искат да изчакат и да видят какво ще се случи”.
Частната компания DJI Technology, базирана в югоизточния град Шънджън, притежава около 70% дял на световния пазар на търговски и потребителски дронове според оценка на Goldman Sachs и анализ на Oppenheimer.
Въпреки проблемите перспективите за растеж изглеждат добри.
Пазарът на дронове с камери в Китай ще се радва на годишен темп на растеж от 68% в следващите пет години, като продажбите ще достигнат 3 млн. бройки до 2019 г. За сравнение, те бяха 40 хил. през третото тримесечие на 2015 г. според компанията за проучвания IDC, която направи проучване миналата година.
Повече от 120 хил. дрона са регистрирани в Китай според държавната информационна агенция, в сравнение със 77 хил. регистрации в САЩ.


Почина легендарният моден дизайнер Валентино
Борисов: Имам по-голяма вяра на Радев, отколкото на ПП–ДБ
Днес Румен Радев ще депозира оставката си
Таро хороскоп: Какво вещаят картите на 20-ти януари?
Виц на деня - 20 януари
Ерата на изобилните ресурси за война на Русия приключва
Базуката на ЕС: Ще бъде ли използван инструментa против принуда за Гренландия
Унгарската Mol ще купи дяла на "Газпром" в санкционираната сръбска рафинерия
Източна Европа взе втората най-важна позиция в ЕЦБ
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Филтър за кафе в жабката решава основен проблем
Mazda спира два от малките си модели
Най-продаваните мотоциклети в България през 2025
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Избраха българския проект за Венецианското биенале
Европа замисля ново НАТО - без САЩ, но с Украйна
Протест в Дания „Make America Go Away“
Руски удари по Киев с дронове и ракети, части от града са без ток и вода
Отново мразовит ден, обявен е жълт код за студ в Северна България