Протекционистките мерки на американския президент Доналд Тръмп няма да успеят да намалят общия търговски дефицит на САЩ. В действителност ще има по-голям търговски дефицит, защото администрацията на Тръмп намали данъците и увеличи правителствените разходи в големи количества. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria проф. Стив Ханке.
Той обясни, че фискалният дефицит ще бъде по-голям, а именно той съставлява най-голямата част от дупката между инвестиции и спестявания. Огледалната картина на тази дупка е търговският дефицит, уточни Ханке.
Икономистът подчерта, че търговският дефицит на САЩ е причинен от фискалния дефицит на правителството. Според него единственото, което митата на Тръмп ще постигнат, е да променят източниците на вносните стоки, идващи в страната.
"Ако се съсредоточим върху Китай и намалим двустранния си търговски дефицит с него със 100 млрд. долара, каквото твърди, че иска да направи Тръмп, то тази сума просто ще бъде запълнена от други страни", каза Ханке, допълвайки, че всички страни губят от въвеждането на мита.
„Това, което казвам действително е точно обратното, на това, което твърди Тръмп, че ще се случи след въвеждането на митата. Истина обаче е, че той не разбира нищо от това, той е бизнесмен преди всичко, а бизнесмените не разбират от международна търговия“, каза още икономистът.
По думите му протекционистките политики не са вариант за никоя страна. Според него това ще доведе до загуби, както за купувачите, така и за продавачките, а оттам и световният растеж ще намалее и действително ще се стигне до търговска война. През 30-те години на миналия век именно митата бяха част от истинските причини за голямата депресия, подчерта още Ханке.
Вижте още във видеото


Защитата на Благомир Коцев оспорва размера на паричната гаранция от 200 000 лв.
Днес във Варна ще бъдат връчени наградите "Доброволец на годината"
Инициатива за размяна на играчки във Варна
Във Военноморския музей представят най-новите си експонати, дарени през 2025 г.
Облачно време на много места в страната днес
AI асистентите компенсират разликата между физическо и онлайн пазаруване
Луксозните марки и автомобилите помрачават прогнозите за Франция и Германия
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Warner Bros. започва преговори за сключване на ексклузивна сделка с Netflix
Моди разстила червен килим за Путин, въпреки натиска от САЩ
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Борисов тества Пеевски, иска закриване на комисията “Сорос”
Меглена Кунева: България влиза в еврозоната с липса на визия
Български шофьор на камион е задържан в Гърция, бил в насрещното платно
Черната златка унищожава овощните градини в България
Кметът на Враца ще съди протестиращи за издевателство над семейството му
преди 7 години целта не е да се намали дефицита им, а да се натисне Китай ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар