Хората, които планират лятна почивка, са 2,2 млн. българи. Сред тях най-многобройни са хората от най-младите възрастови групи - между 18 и 29 години и 30-39 години, както и хората населяващи столицата и областните центрове - места, където има по-ниска безработица и по-голямо струпване на хора с по-високи доходи. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria социологът Анастас Стефанов от „Тренд“.
Гостът коментира проведеното от социологическата агенция проучване на нагласите на българина за летните почивки.
"Когато запитахме тези, които декларират, че не планират почивка това лято, тези 55-60% (ако се добавят и нерешилите), 80% от тях посочват за причина най-вече липса на финансови средства, а други декларират, че е по здравословни причини. Едва след това се нареждат останалите опции", обясни Стефанов.
От хората, които не планират почивка, 9% са почивали през миналото лято. Около една пета от анкетираните, обаче заявяват, че не са почивали между 2 и 5 години. Това е фрапиращо, но и донякъде закономерно, като познаваме нашето общество, коментира социологът.
Още една пета от запитаните отговарят, че не са почивали през лятото над 20 години.
Запитан за връзката между последните данни за високия риск от бедност при голям процент от българските семейства и проучването на нагласите за почивка през лятото, гостът каза, че "лишаването от лятна почивка не е най-голямото притеснение, за което трябва да се тревожим".
"Има българи, които се лишават от качеството на хранителните продукти, интензитет на ползване на различни видове здравни услуги, които биха гарантирали по-добро качество на живот", посочи Стефанов.
Вижте още във видеото.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Икономист: Само по-голямо производство може да свали цените трайно
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?