Националната програма за развитие „България 2030“ е от стратегически характер от най-висок ранг. Процесът на програмиране тече от много време и беше направен предварителен анализ на постигнатото от България след присъединяването ѝ към Европейския съюз (ЕС). Това каза Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България, в предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.
Той обясни, че се търси национално съгласие сред социалните партньори като работодатели и синдикати за стратегическите цели, приоритетите и начина на тяхното реализиране през следващите 10 години.
Според доц. д-р Косьо Стойчев, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", процесите през следващите 10 години ще се динамизират повече в сравнение с предходното десетилетие.
"Най-важният компонент ще са поставените приоритети. Целта е те да са достатъчно високи и да са правилни, за да трансферират държавата във вярната посока на развитие, да се увеличи възможността за национално израстване и укрепване на България в ЕС".
Велев говори за трите стратегически цели - технологична трансформация, демографски подем и намаляване на неравенствата.
"Демографският подем е много важен приоритет, тъй като България е най-бързо изчезващата нация. Недостигът на човешки ресурс е решаващ фактор за икономическото развитие. Би следвало от икономическото развитие да се възползват всички, а не само една група от обществото".
Според Койчев сериозен проблем е изоставането на България в технико-икономически план.
Още от разговора вижте във видеото.


Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
Как Русия е проникнала в iPhone на дисидент с помощта на забранена израелска технология
Жълт код за жега в 14 български области
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
преди 6 години Както съм споменал това води до регресия, не до еволюция.Еволюцията на обществото е само във фантазията ти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години което сигурно е лошо според теб и съдбата на човека е да е робот до живот ! Ако върнем робстовто и легализираме боя над работниците, знаеш ли как ще им се доработи ... ама все си викам ае да еволюираме като общество, а? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Със заличаване на неравенствата започва изпаряване на желанието да се работи. Видял съм го досега в гражданите на 5 европейски държави и колеги са ми разказвали за същото в други 5. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Съчетайте "демографски подем" с "намаляване на неравенствата" и ще ви светне какво са намислили - ами още от същото: хората ще работят като роби, за да могат "клетите роми" да се размножават и да живеят на гърба на работещите, щото са професионални "бедни". Просто, след като с безумията си съсипаха държавата, ще ни предложат още от същото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години аз е прочетох ... и да ти кажа добре си направил :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Прочети статичта и може да ти се изясни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Не съм чел статията изобщо, просто прочетох заглавието и ми се наби изречението "за да трансферират държавата". Моля ако може някой да ми обясни как може една държава да се трансферира ??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар