Ситуацията в Близкия изток е движещата сила зад пазарите тази седмица. Те реагираха със спадове и инвеститорите се преориентираха към по-нискорисковите активи след убийството на иранския генерал Касем Солеймани и атаките на Иран срещу американски военни бази в Ирак.
След изказването на американския президент Доналд Тръмп в сряда инвеститорите изглежда се успокоиха и капиталовите пазари мигновено възстановиха натрупаните загуби. Всичко това показва, че инвеститорите може би ще търсят по-приемливи нива на доходност през 2020 г. Това каза финансовият анализатор Николай Ваньов в предаването „Клуб Investor“ по Bloomberg TV Bulgaria.
По думите на Ваньов разговорите за рецесия, които белязаха 2019 г., вероятно ще отшумят през настоящата година.
„Интересно е какво ще се случи през третото и четвъртото тримесечие на 2020 г. с оглед на предстоящите президентски избори в САЩ“.
Според госта търговските войни няма как да останат извън фокуса на пазарите и през 2020 г. Той отбеляза, че американският президент Доналд Тръмп изглежда готов да смекчи тона към Китай, имайки се предвид и очакваното подписване на фаза едно от споразумението между двете най-големи икономики в света по-късно този месец.
„Едва ли ще се постигне окончателно търговско споразумение между Вашингтон и Пекин до изборите в САЩ, но при подаването на добри условия може да се премине към фаза две от преговорите“.
Ваньов коментира и кои ще са най-интересните сектори за следене през настоящата година.
„В банковия сектор, особено този в Европа, имаше много преструктурирания на почти всички гиганти, сериозно намаляване на разходите и освобождаване на персонал през 2019 г. През тази година може би донякъде трябва да видим резултатите от тези промени“, посочи той.
Анализаторът добави, че цената на американския долар също ще бъде във фокуса на инвеститорите на фона на множеството прогнози, че валутата ще поевтинява през 2020 г.
Целия разговор гледайте във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас
Малума ще става баща за втори път