ЕЦБ се нуждае от нови инструменти, ако иска да продължи този деструктивен ход на експанзионистична монетарна политика. В голяма степен Германия е източник на ценни книжа. Това каза финансовият анализатор Иво Коларов в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.
"Всички по-големи групи от финансови активи и недвижимите имоти са на абсолютен връх. Вдигането на лихвите би имало потенциала да срине всеки един от тези пазари", каза той.
По думите му много по-трудно решение би било, ако гуверньорът на ЕЦБ Кристин Лагард каже, че ще обмисли повишение на лихвите или по-консервативна монетарна политика.
Изпуснат е моментът да се спре тази по-хлабава политика, коментира той.
"Основният ефект на ниските лихвени проценти е, че правят капитала по-евтин. Това означава, че всеки един бизнес, който не би бил печеливш в други условия, сега е. С ниските лихви може да имаш такива бизнеси, с които икономиката ще нарасне, но ще забави производителността", смята Коларов.
Според него такъв бизнес няма тази добавена стойност, колкото би бил един бизнес при нормални лихви.
Всеки, който иска да провери кога балонът на имотите ще се спука, може да провери кога за последен път Фед предприе покачване на лихвените проценти, посочи финансовият анализатор.
Видео с целия разговор гледайте по-късно на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Инцидент с атракцион в Антоново: Баща и дете паднаха от люлка на панаир
Божанов: Управляващите си играят с огъня
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга
преди 6 години Какви точно думи съм изопачавал? Ти написа цитирам: "никаква реална полза от тия пазари!". Щом отричаш пазарите, значи искаш регулации, защото друга опция няма. И да не ти напомням ти колко пъти си изопачавал моите думи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години изопачаването на думите ми, не те правят много умен ... да знаеш! А вече за пореден път го правиш, все едно си от Кремльовците! Недей да вкарваш твои думи в моето изказване! Къде видя да искам държавна регулация...щото сега не се печатат пари щото някой си оценител е решил така ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Хех, големи апокалипсиси се описват.1-2-3% нагоре едва ли биха толкова фатални. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Прав си, никакви пазари не ни трябват! Държавата може сама да определя цените в зависимост от ползата за обществото и колко са били на кeф оценителите. Заплатите също трябва тя да ги регулира. Какво е това безхаберие, разни пъпчиви IT взимат многохилядни заплати, все едно вършат някаква истинска работа! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Сриване на пазари и фалити на фирми трябва да има, за да се оздрави средата. Другото е печатането на пари да се превърне в новата нормалност, което пък е нонсенс. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години супер... и без другото никаква реална полза от тия пазари! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ами време им е малко на финансовите и имотните пазари да се поохладят малко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ниските лихви / вместо пазарните лихви/ изкривяват икономическото поведение на субектите. Който трябва да фалира - да фалира. Изкуственото дишане е полезно за най-богатиге, най-некадърните, най-политизираните и в дългосрочен план прецаква работещите, талантливите и все ще стават все по-малко.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години "Вдигането на лихвите би имало потенциала да срине всеки един от тези пазари"че това е отдавна известно на значимите участници на пазара и е нормално да са подготвени - интересно е кого предпазваме от срива , тези дето са си го заслужили ли отговор Сигнализирай за неуместен коментар