България е интересна дестинация за ниършоринг, има засилен интерес, а пандемията даде много ясен сигнал кои са сферите и дейностите, които биха могли да бъдат преместени. Страната ни има добри възможности в тази посока и скоро ще видим ефекта от това, стана ясно от разговора с Диана Николаева, съдружник и лидер на отдел „Стратегия и сделки“ за EY Bulgaria, Северна Македония, Албания и Косово, в предаването “В развитие” по Bloomberg TV Bulgaria.
По думите на Николаева освен традиционните играчи на пазара - големите компании от Западна Европа, Великобритания, САЩ, се вижда и активно присъствие у нас и на компании от Индия.
“Сега те разбират, че биха били по-конкурентни, ако успеят да привлекат бизнес модела си в друга часова зона. Компаниите, които досега са били обект на аутсорсинг, започват да търсят възможности да пренастроят бизнес модела си, за да са по-близо до потребителите“, посочи гостът.
Според Диана Николаева още тази година ще видим пренасочване на капитали към ЕС.
„Конкурентоспособни сме в началото на този процес като държава. У нас, освен туризмът и общественото хранене, които неминуемо пострадаха, други сектори не са така засегнати“.
"Отчитаме засилен интерес към пазара на сливания и придобивания в България в различни индустии и сфери", каза още Диана Николаева. “През първото и второто тримесечие на миналата година имаше много силен спад в дейността по сливания и придобивания. През лятото пазарът започна да се възстановява и през четвъртото тримесечие голяма част от сделките се случиха... Наблюдаваме много сериозна активност навсякъде”, коментира тя.
Според нея “сделките се случват, защото и двете страни ги искат”. “По-скоро напоследък се сключват стратегическите сделки, при които всяка страна знае защо влиза”.
По думите на Николаева общото настроение сред компаниите, участвали в традиционния барометър на EY, е на облекчение и оптимизъм, тъй като в много случаи най-тежките сценарии за пандемията не се реализираха. “Фокусът се насочва към това къде и как да бъде новият растеж”.
Николаева отбеляза, че на фона на пандемията основен приоритет на компаниите са решенията в сферата на дигитализацията, като инвестициите в тази област се случват много по-бъро.
Целия разговор може да видите във видеото Bloomberg TV Bulgaria


Район във Варна остава без вода днес
Варненски митничари задържаха голямо количество алкохол и тютюневи изделия
От ПСС предупреждават, че условията в планините ще се влошат днес
Двама нови депутати се заклеха в Народното събрание
Община Варна обсъди разширяването на сътрудничеството с Виетнам
Росен Георгиев, Dev.bg: IT секторът е в плато, AI замени младшите кадри
Пазарът на облигации подценява риска от по-устойчива инфлация
Уил Брюи: От известно време United Therapeutics работят в бъдещето
Varda ще тества производство на лекарства в микрогравитация
Британската икономика започна 2026 г. силно, но се задават рискове
Архитектът на електрическата революция напусна BMW след 35 години
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
ПП след изборите: Богдан Богданов за грешките, реформите и цените
Ново огнище на менингит в Рединг, студент почина
Задържаха двама, откраднали 500 евро от румънец
Млада жена на тротинетка е блъсната на пешеходна пътека в Пловдив
преди 5 години Честито, вече и на индийците им е по-евтино да им работят българи :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар