Според него, въпреки че европейските автомобилни производители са имали предимството с развита дилърска, сервизна, инженерна, техническа мрежа, те са пропуснали момента да застанат здраво на краката си и да дадат отпор на китайската инвазия.
„Китайската инвазия дойде, показва по-добри продукти, по-добри гаранционни условия, купи си дори европейски марки. Китай спечели войната, преди битката да започне“, е мнението на Левков.
Той обясни, че последствията от китайската електрическа инвазия на европейския автомобилен пазар вече са видими и за това има примери. „Volkswagen затваря един от най-модерните си заводи в Китай, BMW и Mercedes предлагат добри продукти, но цената им неконкурентна спрямо китайските алтернатива, китайската Geely придоби Volvo, а марки като Fiat, Fiat, Peugeot, Citroën от Stellantis, които са закъснели най-много с електрификацията, сега са пред отделяне от концерна и фалит“, посочи Левков.
Той очаква, че тази тенденция ще се задълбочава и ще виждаме все повече фалити на европейските производители и придобивания от китайските концерни.
Левков е на мнение, че сегашната ситуацията с търговската сделка между ЕС и САЩ е аналогична – избегнати са високите мита, но остава ставка в размер на 15% при автомобилите. По думите му германските компании като Volkswagen, BMW и Mercedes могат се възползват от ниските мита и производствата си в САЩ, но той е убеден, че „ефектът ще е краткотраен, а дългосрочните ефекти – болезнени“.
„Ако се върнем назад във времето, европейските автомобилни производители много бързо забравиха геополитиката. Докато бяха втренчени в собствените си производства, в своите си продукти, те пропуснаха няколко момента. Първият момент е китайската инвазия, а вторият – загубата на технологии“, посочи Илия Левков какви са причините за загубата на конкурентно предимство.
Той даде примери за създаването на заводи в Китай с европейски технологии, които китайските инженери доразвиваха и връщаха обратно в Европа. „Аналогичен е случаят сега с Европа и САЩ – предимството на Mercedes и Volkswagen, че имат заводи там, е краткотрайно, защото тези 15%, които трябва да се плащат върху продуктите на европейските производители, натоварват цената и потребителите в САЩ ще трябва да плащат с 15% повече“, предупреди за последствията от сделката с търговските мита Левков.
Той е убеден, че по-високите цени ще се отразят и на вторичния пазар, след като известна част от автомобилите втора ръка в Европа идват от САЩ. Председателят на Индустриален клъстер "Електромобили" прогнозира, че митата ще имат и косвен ефект върху българските фирми, които разработват софтуер и хардуер, както и автомобилни части за редица европейски производители.
Защо се провали проектът за Левков за завод на BYD в Брезник? Какви инициативи трябва да предприеме държавата, за да стимулира покупката на електромобили у нас? BMW или Mercedes предлагат по-добри решения? Близо ли е Илон Мъск до нов пробив на пазара с електромобил от по-нисък клас от Tesla? Китайските или американските автомобилни производители са по-голяма заплаха за европейската автомобилна индустрия? Кои са печелившите и губещите автомобилни производители в сложната геополитика?
Материалът не е повод за инвестиционно решение!
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.


Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Наша съседка е най-доброто място за пенсиониране
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Японски компании съдят администрацията на Тръмп заради митата
Bosch и Maserati ще спасяват ДВГ с водород
Османската династия ще съди турчин, живеещ в САЩ, представящ се за османски принц
3 зодии с шанс за изненадващи парични постъпления около пълнолунието на 4 декември
Аманда Сейфрид на 40 - актрисата блесна до Сидни Суини на червения килим
Суперхрани, които са бюджетни
Тайланд разреши алкохола от 14 до 17 часа
преди 4 месеца До: evlogi само си пропуснал да отбележиш, че Китай създава милиони инженери всяка година. Иначе да, Китай превзема света с бясна скорост. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца Когато един икономически съюз започне да слугува на политиката, на кино отива икономиката. "Наказаха" Путин и си съсипаха енергетиката и икономиката. Няма евтин газ, няма евтини суровини. VW бяга, BASF фалира. После защо от Германия са напуснали 200 000 предприятия. Колко фалираха, само Господ знае. Ами да не са луди да се оставят да бъдат малтретирани икономически от слуги на чужди интереси? Пресен пример е голямото л...о, което сътвори Урси. С такива ЕС с бързи темпове върви към разпад. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца Ми начетох се на глупости по тази тема.То не е много сложно да си конкурентен с цена, когато имаш шест пъти по-ниски разходи за труд, когато държавните банки ти отпускат финансиране с почти нулеви лихви, когато получаваш електроенергия със субсидирана цена и не се налага да спазваш безбройните социални, синдикални и екологични норми,които са принудени да спазват фирмите в Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар