Американската компания SpaceX изрази намеренията си да завоюва по-голям дял от мултимилионния пазар на телевизионни и телекомуникационни сателити. Калифорнийският гигант представи нова платформа за сателитния оператор SES, която да обслужва нарастващия брой потребители в Индия и Югоизточна Азия.
Това е първият път, в който SpaceX пуска сателит в Геостационарна трансферна орбита. Изстрелването стана в Кейп
Канаверал във Флорида и беше осъществено след като през последните дни беше отложено два пъти заради технически проблеми. Ракетата SpaceX Falcon 9 излетя 41 минути след полунощ българско време. Половин час по-късно беше освободена платформата SES-8.Комерсиалният пазар на телекомуникационните сателити е много конкурентен, но напоследък е доминиран от едва няколко компании. В това число европейската „Арианаспейс“, която оперира с ракетата Ариана 5, и компанията International Launch Services, която стои зад руската ракета носител Протон-М.
SpaceX обещава, да предлага доста по-ниски цени от наложените играчи. Заради това от SES, който е вторият по големина оператор на телекомуникационни сателити в света, съветват водещите две компании да си водят бележки за възможностите на SpaceX.
„Влизането им на пазара променя играта. То ще преобърне индустрията с главата на долу“, коментира пред BBC техническият директор на SES Мартин Халиуел.


Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително
Корман Исмаилов: ДПС е приключило