4,9 млн. лева са приходите на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) от събраните държавни такси през първите три месеца на година, е видно от финансов отчет, одобрен от комисарите по време на закрито заседание в началото на май.
Общо приходите на енергийния регулатор в този период са в размер на 4,91 млн. лева, като разликата идва от събраните глоби по наказателни постановления.
Разходите на КЕВР за първото тримечесие са в размер на 1,39 млн. лева, което е около 24% от планираните за цялата година разходи (общо 5,81 млн. лева). Най-голямото перо на разходите са за персонал - в размер на 1,16 млн. лева.
В края на 2017 година Народното събрание утвърди бюджет на КЕВР, в който са заложени приходи в размер на 14,7 млн. лева, от които от държавни такси - 11,8 млн. лева. Разликата между приходите и разходите (почти 9 млн. лева) Комисията трябва да внесе в бюджета.
С последните промени в Закона за енергетиката обаче се промени модела за финансиране на КЕВР - от бюджетна издръжка на самоиздръжка. Служителите ѝ ще загубят статута си на държавни служители и ще бъдат назначени на трудови договори. Така ще могат да бъдат увеличени заплатите и работата в КЕВР да стане по-привлекателна за експертите.
От отчета на регулатора към 31 март е видно още, че просрочените вземания са в размер на общо 2,63 млн. лева. Основно става въпрос за несъбрани такси и глоби. Най-голям е делът на електроенергийните дружества - 1,51 млн. лева.
От ВиК операторите КЕВР има да взима почти 500 хил. лева.


От "Възраждане - Варна" са възмутени от българската песен на Евровизия
От "Активни потребители" поставят под въпрос ефекта от новите мерки срещу инфлацията
Корабът „Храбри" е на тестови ходови изпитания във Варненския залив и Черно море
Обявиха конкурс за директор на общинското предприятие ТАСРУД във Варна
Спецов: Няма риск от недостиг на нефт за България“
Капитал има, но не и навик: защо българите рядко инвестират у нас
„Хелиос Марин“: Искаме да сме нещо като Tesla при яхтите
Цветан Цеков: Надценките по веригата държат храните у нас сред най-скъпите в ЕС
Китайците посрещнаха Тръмп с AI колажи и надежда за сътрудничество
Кризата в Ормузкия проток може да върне китайския внос на американски LNG
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Fibank осъществи най-значимото международно пласиране на българска банка с две емисии облигации на обща стойност от 310 млн. евро
Консултант по зависимости получи 2 г. затвор за смъртта на Матю Пери
Кабинетът "Радев" се разрасна с нови шест зам.-министри
Пиян шофьор на български тир изгуби контрол в тунел в Гърция, блъсна се
Арестуваха свиленградска кримка за фалшив сигнал за пет бомби в Плевен