Най-изгодният вариант е България да стане не само участник, но и собственик на бъдещата АЕЦ "Белене". Това каза Станислав Георгиев, изпълнителен секретар на "Булатом", в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria. Гостът коментира рестарта на проекта "Белене". Вчера протестиращи излязоха против опита на правителството да бъде възобновен проекта за изграждане на АЕЦ "Белене".
По думите му в момента се предлага един проект - “дългосрочен и със своите особености, но този проект гарантира възвращаемост, не само едно към едно, но и едно към десет, а и повече".
"Ако се осъществи проектът "Белене" такъв, какъвто бе през 2012, това не е само руски проект. 40% от технологията на централата беше с участието на западни изпълнители", отбеляза Георгиев.
Нашите деца ще плащат за АЕЦ "Белене", казват протестиращите срещу проекта. Ние, като потребители, така или иначе ще плащаме за тока, който използваме. Въпросът е какъв ток ще ни се дава.
"Живеем вече в нови условия. В България вече работи енергийната борса. Ясно е, че бъдещето на енергетиката е, че който произвежда добре и на приемливи цени, той ще продава. Ние, като крайни потребители, така или иначе ще си плащаме тока. Енергийната борса е гаранция, че на нас ще ни се предлага продукт, който е на най-приемливи цени".
Обръщаме се към реалността, която е в момента. Ако не е АЕЦ "Козлодуй", с неговото евтино производство, след 30 години на експлоатация, след удължаване на периода на експлоатация, това е балансьорът, който ни дава възможност да плащаме далеч по-ниска цена за киловат час, отколкото в Европа. В момента най-високите цени в България са около 8 евроцента, а в Европа плащат между 20 и 30 евроцента. Това е реалността в момента и тя е благодарение на съществуването на АЕЦ "Козлодуй". Той е балансьорът в нашата система, подчерта събеседникът.
"Решенията в ядрената енергетика винаги са били политически. (...) Какъв ще бъде начинът за изпълнение на проекта "Белене"? Това зависи от начина, по който ще изпълни решението на парламента енергийният министър, а то е до края на юни месец да се даде пътната карта, която ще даде вариантите, по които може да се продължи проектът".
Какъв трябва да бъде икономическият модел за реализиране на проекта АЕЦ "Белене"? Как трябва да се отговори на упреците, че с осъществяването на проекта "Белене" засилваме своята енергийна зависимост от Русия? Бързо или бавно се случват нещата около проекта "Белене"?
Още вижте във видеото!


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Доц. Киселова: Това, което очаква Радев, не е това, което е виждал от висотата на президентския пост
Безмилостните деспоти в Африка просто не искат да си отидат
Феновете са доволни: Катрин Хан може да е новата Майка Готел
Стари кадри показват: Макрон събужда Тръмп, за да му съобщи за пробив към мира в Украйна ВИДЕО
Едвин Сугарев: Скок в „тенджерата“: колко струва политическият проект на Радев
преди 7 години Лъжи, лъжи и пак лъжи!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар