Няма начин АЕЦ "Белене" да не бъде на печалба. Това обяви Станислав Георгиев, главен секретар на българския атомен форум „Булатом“, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
„България трябва да се възползва от един толкова добър икономически проект. Няма атомна централа, която да е фалирала в момента. Всички централи, които са в експлоатация, са на печалба. Няма начин да не е, категоричен е експертът. – Страната ни не е толкова богата, за да си позволи вече изразходвани 3 млрд. лв. за оборудване на АЕЦ „Белене“, без да изгради централата.“
Георгиев е на мнение, че проектът не влиза в противоречие с други енергийни източници на пазара в страната.
„Централата в Белене ще бъде базова мощност и тя не спира развитието на алтернативните източници на енергия. Напротив, винаги сме казвали, че за нас бъдещето е комбинация на възобновяеми с източници за стабилна базова енергия, тоест ВЕИ-тата плюс ядрената енергетика. Никакъв проблем и противоречие не виждам“, посочи той.
Според Станислав Георгиев логично е българската държава да използва потенциала на този проект, който ще бъде копие на АЕЦ „Козлодуй“.
„Трябва да бъде направена пълна оценка на стойността и средствата на проекта, те да бъдат отделени в отделна компания и тя да стане представител на властта, която да участва в бъдеща тръжна процедура като защитава българския интерес“, каза още главният секретар на българския атомен форум „Булатом“.
Вижте целия коментар във видеото.


Времето във Варна на 28 юни 2026
Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Честваме паметта на светите безсребърници Кир и Йоан, и на свети Сергий Магистър
Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Заловиха голямо количество от опасния фентанил на АМ "Тракия"
Как Русия е проникнала в iPhone на дисидент с помощта на забранена израелска технология
Жълт код за жега в 14 български области
преди 8 години Определено лидерите на партията която е на власт ще спечелят / няма значение коя е / . Лошото е че ще загуби българският народ . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години те май точно това са гласували :):) да видим сега дали *** ще си го построят сами и да печелят отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Когато се обособят активите на АЕЦ "Белене" в отделно предприятие и то направи IPO - всички такива апологети ще имат реална възможност да докажат с парите си, че вярват в проекта. А ние скромно ще им оставим цялата печалба - нека си я поделят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Товае самата истина. И тази истина е обективна. Браво. Може би след 30 години ако са по-малко корумпирани ще подкрепим подобни проекти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години то няма и железница дето да е фалирала, но нашите са магьосницииначе и на децата е ясно че това е корупционен проект и служи само за точене на кинти... няма да го бъде отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не бъдете толкова сигурни за печалбата! Този експерт не е ли на заплата в Росатом? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Със сигурност ще има печалба.Обаче за мутрите, корумпирани връзкари и и касите на ГЕРБ + ДПС.За държавата печлба няма да има. Както вечно ще държат Лукойл без държавен контрол на влизащото и излизащото за да го крепят на малка счетоводна загуба така ще е и с АЕЦ-а. Даже и по-зле ще е. Управляващите ммутрии и мутресии ще откраднат толкова много през довършителните работи, че лихвите да се покриват поне 30-40 години от "печалбата". отговор Сигнализирай за неуместен коментар