В края на първото полугодие износът на електроенергия се повишава с почти 25%, показват оперативните данни на Електроенергия системен оператор (ЕСО). В периода 1 януари - 30 юни 2018 година от страната са изнесени 2,7 млн. мегаватчаса електроенергия.
Тенденцията се наблюдава още от първите месеци на годината. Донякъде тогава ръстовете бяха чисто математически и се дължаха на спряния износ в най-студените зимни месеци на 2017 година. В следващите месеци обаче износът ускори своите ръстове и търговците се радват на позитивни новини след почти две години с непрекъснати спадове.
Донякъде износът смекчава негативните данни на ЕСО за потреблението. В първите шест месеца на годината то се свива с 5,57% до 19,4 млн. мегаватчаса. Така се стига и до спад на производството - с 2,62% до 22,1 млн. мегаватчаса за периода.
Сериозен е спадът в работата на базовите централи. От оперативните данни на ЕСО е видно, че той е в рамките на 7,54% до 17,8 млн. мегаватчаса.
За сметка на това водните централи са повишили производството си с над 50% до 2,8 млн. мегаватчаса. Повишението е резултат от активно работещите съоръжения след обилните снеговалежи тази зима и топенето през пролетта. Като цяло обаче делът на възобновяемите източници в преносната и в разпределителната мрежа намалява.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция


преди 7 години даже си го записах. Като бисер на кандидат студент е:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "В Германия данъците може да са високи, но данъчната тежест за населението и фирмите е ниска" - Това беше особено ценно :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години В Германия данъците може да са високи, но данъчната тежест за населението и фирмите е ниска. А в България е точно обратното.Демокрация и пазарна икономика имало в България... ха-ха-ха, караш ме да се смея.Каква демокрация в България бе, след като видяхме, че референдумите направо ги отменят, ако не се харесат на дъртата партийна номенклатура.В България демокрация и пазарна икономика няма - има монополизирана икономика и партийна диктатура от някакъв генерал ли е, ченге ли е... а населението се намира в полу-робско състояние заради монополи и корумпирани политици.Затова всеки, който има акъл се изнася от тук още щом завърши училище. Чуждите инвеститори вече предпочитат да отидат или в Румъния, или в Руската федерация. Дори ромите се изнасят да работят на запад.Накрая геpбавите и б'ат боко тиkвата ще си останат сами в държавата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Впрочем - Германия не е разграбена свинска ***, щото данъците им са огромни. Т.е. - данъците са първото, за да можеш да финансираш системите. Първо ще дадеш, после ще получиш. А тук искате само да получавате, а скатавате и двата си лева, които трябва да платите за данъци и лицензи. После ревете, че нищо не става. Не става, ама не от държавата, а от вас.Днес знаеш ли кво питах един бакшиш - що българинът мрази интелигентни политици? Не харесваше Станишев. Не харесваше Андрей Пантев. Не харесваше Прошко Прошков. Не харесваше Петър Берон. Ся си отговори кво *** мазно си, че седиш тук и мякаш как си щял да задуеш навън. Ми оди си. Тук и демокрацията ти е демокрация, и пазарната икономика - пазарна икономика. Ако беше чел Маркс щеше да знаеш, че съм прав. Ако демокрация и пазарна икономика искаш - къде бегаш? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години беги, чиче.И аз се радвам, че оставате все по-малко слуги. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Само където Германия не е разграбена свинска ***, в която няма никакви условия за развитие и наполовина нормален живот, предполагам че и там токът спира всеки ден, а в отдалечените населени места имат ток само събота и неделя? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Приятелю , тя и държавата Германия няма да съществува в сегашният си вид , както и много други който вече не съществуват в някогашният си вид отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Децата на емигрантите нито знаят български, нито ще се върнат някога в България. Когато вече не им останат роднини ще спрат и пари да пращат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Всяка година населението на България намалява с по около 50 000 души. -40 000 от естествен прираст и -10 000 емиграция.Ако това не е геноцид, кое е?Според мен след още няколко десетилетия държавата България няма да съществува в сегашния си вид.Българите са изчезващ вид, не мисля, че им остава още много време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години *бал съм ви майката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар