В края на първото полугодие износът на електроенергия се повишава с почти 25%, показват оперативните данни на Електроенергия системен оператор (ЕСО). В периода 1 януари - 30 юни 2018 година от страната са изнесени 2,7 млн. мегаватчаса електроенергия.
Тенденцията се наблюдава още от първите месеци на годината. Донякъде тогава ръстовете бяха чисто математически и се дължаха на спряния износ в най-студените зимни месеци на 2017 година. В следващите месеци обаче износът ускори своите ръстове и търговците се радват на позитивни новини след почти две години с непрекъснати спадове.
Донякъде износът смекчава негативните данни на ЕСО за потреблението. В първите шест месеца на годината то се свива с 5,57% до 19,4 млн. мегаватчаса. Така се стига и до спад на производството - с 2,62% до 22,1 млн. мегаватчаса за периода.
Сериозен е спадът в работата на базовите централи. От оперативните данни на ЕСО е видно, че той е в рамките на 7,54% до 17,8 млн. мегаватчаса.
За сметка на това водните централи са повишили производството си с над 50% до 2,8 млн. мегаватчаса. Повишението е резултат от активно работещите съоръжения след обилните снеговалежи тази зима и топенето през пролетта. Като цяло обаче делът на възобновяемите източници в преносната и в разпределителната мрежа намалява.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция


преди 7 години Вие си го изнасяте и ние се изнасяме тогава, нали разбрахте, ромите да ви пълнят бюджета. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години То дори и да искаш да правиш нещо, технически не е възможно, а мутрата ми говореше за развитие на технологиите, че то няма ток, ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Преди малко тока пак прекъсна. Това е всеки ден по няколко пъти, понякога спира и за минути, часове, на кой му харесва да си стои, на който не му харесва да се маха, да видим от кои колко ще останат следващите 10 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Аз пък ти давам 100% гаранция, че тия навънка не са вътре в държавата, защото им е писнало да си губят живота с *** и простотии. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години няма гаранция обаче ,че тия дет са навънка са по добрата част от бг населението :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години ... ае сега, а от кога са измислени осигуровките, от хан Крумово време ли ?Такива сравнения са нелепи ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Не. Не може да бъде. Голямо светване. Благодаря, за което. Аз се чудех защо българите изчезват яко дим, дим, дим, дим да ги няма :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години А кога някога в историята преди е било това, което е факт някъде от 2016 година - българите работещи и осигуряващи се в чужбина са повече от работещите и осигуряващите се в България. Българите не са на изчезване, нито намаляват. Просто предпочитат да живеят и да отглеждат децата си при по-справедливи условия от тези в мутренска България.Намаляват само глупаците, които се примиряват с това битието им да се определя от корумпирани политици, магистрати, полицаи-бандити и костюмирани членове на различни ложи и групировки. Та можете да продължавате да си губите времето като роните крокодилски сълзи затова как намалявали българите в България. Предпочитам да работя и да се осигурявам в чужбина вместо в мутренските версии на държавни институции, които свинеподобни престъпници като Пеефски и Гергоф със сътрудничеството на БНБ, КФН и правителството може да си източват и присвояват, когато си искат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Въпросът ти е риторичен, защото не може да приемеш някого, ако той не иска да остане. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Това което стана в близкият изток също е геополитически кретено-масоно икономически сценарий за близкият изток, западът създаде всички войни и конфликти там, както и ИД, както и радикалният ислям, той е дело на ЦРУ, само със Сирия не им се получиха работите както си го бяха намислили. отговор Сигнализирай за неуместен коментар