Доставките на природен газ от находището „Шах Дениз 2“ в Азербайджан ще задоволят около 30% от потреблението в България и ще повиши значително енергийната ефективност в страната, заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на откриването на петото заседание на междуправителствената българо-азербайджанска комисия за икономическо сътрудничество, което се провежда в София.
Петкова, която беше съпредседател на комисията, определи договора между „Булгаргаз“ и азерската SOCAR за доставка на 1 млрд. куб.м природен газ от находището „Шах Дениз 2“ от 2020 г., като ключов за осъществяването на българските приоритети в енергийната област.
Представител на Азербайджан по време на срещата беше министърът на селското стопанство Инан Каримов.
Енергийният ни министър увери участниците в заседанието в активните усилия на българското правителство за осигуряване на диверсификация на газовите доставки чрез изграждане на междусистемните връзки със съседните страни.
Петкова обърна внимание на интерконекторът с Гърция, чиято реализация „вече е необратим процес“.
Тя допълни, че всички основни тръжни процедури вече са в ход, така че връзката да бъде въведена в търговска експлоатация през 2020 г.
Министърът отбеляза и възможностите за участие на SOCAR в битовата газификация в България като елемент от задълбочаващите се взаимноизгодни двустранни контакти в областта на енергетиката.
Откритата в началото на тази година пряка въздушна линия между двете държави също е фактор за задълбочаване на търговските връзки, подчерта енергийният министър.
Петкова отбеляза широкото поле за ръст на взаимния стокообмен, който е увеличен през 2017 г. спрямо 2016 г. с повече от 38%.
В рамките на заседанието Петкова и Каримов проведоха двустранна среща и обсъдиха и други сектори с потенциал за задълбочаване на взаимните контакти между България и Азербайджан.
Енергийният министър подчерта пред своя гост и добрите макроикономически показатели на страната – България е една от водещите държави от ЕС, които очакват ръст на БВП около 4 % през тази година. Данъците в страната са сред най-ниските в ЕС, което ни прави атрактивна инвестиционна дестинация, заключи тя.


Убитият мъж на Младежкия хълм в Пловдив е от Кричим
Кола се преобърна по таван на тротоар
Това са последните дни, в които цените ще се изписват в лева и в евро по закон
Хванаха за ден 29 шофьори с алкохол или наркотици
Три главни дирекции поемат дейностите на Регионалните здравни инспекции
Иран и Оман са постигнали споразумение за трафика през Ормузкия проток
Ветерани в областта на AI на Google напускат в сеизмична промяна в ръководството
Системите за съхранение на енергия в Европа напредват, регулациите изостават
Конкуренцията от китайските AI модели започва да става убийствена
Китайски 2-минутни микродрами станаха индустрия за 11 млрд. долара
Създателят на Juke поема глобалния дизайн на Nissan
Китай забранява сините светлини на автопилота
Коя е най-търсената екстра при покупка на нов автомобил
Защо производителите възродиха забравената електрическа турбина
Новите коли крият опасност, за която малцина знаят
Убитият мъж в Пловдив е на 31 години от Кричим
ЦСКА 1948 с равенство срещу Панатинайкос
Жълт код: Температурите днес до 37 градуса
Как християнството и църквата направиха Европа богата
Захарова: Милиардите на Запада можеха да превърнат Украйна в Дубай
преди 7 години Може и да си прав, но ако интерконектора не е готов 2020 -та, ще е завършен през 2021-ва година. А има и друго решение. В случай че вземем властта на предсрочните парламентарни избори, ще мобилизираме всички русофили и ще ги изпратим с туби да пренасят газта. Това ще е едно патриотично и родолюбиво дело. Повярвай ми! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ами постройте интерконектора с Гърция и азерската газ ще пристигне в България Но защо ли имам чувството че няма да мжете да го направите до 2020 г отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Пътят е следния-TANAP, TAP, Комотини-Стара Загора(IGB), а срока 2020 година. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ами май да. Само гледай какво са написали: "Представител на Азербайджан по време на срещата беше министърът на селското стопанство Инан Каримов". Министърът на енергетиката на България се срещна с министъра на селското стопанство ... Явно Азербайджан са измислили иновативен начин за транспорт на газ, или просто нямат подходящия министър. Дано да е второто :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години По въздух ли ще се доставя този азерски газ? За един преател питам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар