Не влиза в задълженията на Европейската централна банка (ЕЦБ) да регулира търговията с биткойни. Това заяви управителят на финансовата институция Марио Драги, като отново отправи предупреждение за съществуващите рискове, свързани с волатилната валута.
Все повече нарастват призивите властите, включително и централните банки, да упражнят контрол върху пазара на дигитални валути, който отбеляза значително движение на цените, включително и силно обезценяване на редица криптовалути.
Според Драги обаче забраната или регулирането на този вид разплащателни средства не влиза в задълженията на ЕЦБ, посочва Ройтерс.
„Мнозина от вас публикуваха въпроси за това дали ЕЦБ ще забрани биткойна или ще го регулира... Трябва да кажа, че не е отговорност на ЕЦБ да прави това“, заяви той във видео, в което отговаря на въпроси на граждани.
На питане относно покупка на криптовалутата президентът на банката посочи, че самият той би „помислил върху това внимателно“. Директорът също така припомни, че цената на дигиталната валута отбелязва значително по-големи колебания от тази на еврото, припомняйки, че криптовалутите не са подкрепени от нито една финансова институция.
Драги допълни още, че технологията блокчейн, която е в основата на биткойна, е „доста обещаваща“ и очакванията са от нея да има „много ползи“, включително и в областта на плащанията.
Въпреки това той предупреди, че в момента тя все още не е достатъчно сигурна, за да може да се използва от централните банки.
„Ние сме силно заинтересувани от тази технология, но тя все още не е достатъчно сигурна за централните банки и по тази причина трябва да я разгледаме и проучим“ по-обстойно, заяви той.
ЕЦБ, както и Японската централна банка, изучават възможности за използването на блокчейн технологията вече почти година, като през септември съобщиха, че са постигнали „обещаващи резултати“, но не са взели окончателно решение за практическата й употреба.
Позиция, сходна с тази на Драги, изрази и президентът на Световната банка Джим Йон Ким, според когото криптовалутите напомнят схема „Понци“. „Все още не е ясно какво ще стане от това“, каза той във връзка с дигиталните валути.
Очаква се дигиталните валути да станат тема на обсъжданията между ръководителите на някои от най-големите централни банки по време на срещата им във формат Г-20, която ще се проведе през март в Буенос Айрес.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе