Полицията в Троян е разкрила кражба на ферма за криптовалута от частен имот в село Черни Осъм. Това съобщи пред журналисти директорът на полицейското управление в Ловеч комисар Милен Маринов, предаде БТА.
По думите му това е първото в страната разкрито подобно престъпление, което е било извършено на 23 февруари тази година. Сигналът е бил подаден от собственика на фермата, български гражданин, който живее във Великобритания и оттам е управлявал сървърите чрез интернет връзка. Той се усъмнил, че е станало нещо с техниката му, след като загубил онлайн връзка с машините си.
Разследването е продължило около 2 месеца. Установено е, че са откраднати 23 компютъра, чрез които е извършвана дейността за производството на биткойни и друга криптовалута. Те са открити и иззети от адреси в Русе, където вече са работили с други потребителски имена. Всяка от машините е на стойност между 2000 и 3500 долара.
След приключване на досъдебното производство ще бъдат върнати на собственика им. Маринов допълни, че със съдействието на русенските полицаи са били задържани две криминално проявени лица. Едното от тях е с постоянна мярка за задържане, а другото е под домашен арест.
След извършени претърсвания на няколко адреса в Русе и околните населени места, всичките 23 компютърни конфигурации (наричани на специфичния жаргон „копачки”) са били открити и иззети в режим на работа. Обвиняеми са 51-годишен мъж от град Мартен, който сега е под домашен арест, както и и 35-годишен от Русе, който е с постоянна мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Това не е първото подобно престъпление в страната ни. Така например през февруари от офис в Благоевград бяха откраднати компютри за "копаене" на биткойни. Тогава ставаше дума за 21 машини на обща стойност над 160 хиляди евро. От държавното обвинение обясниха, че всяка от машините струва като нова 8 хил. евро. Образувано е досъдебно производство за кражбата.


За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Младежи създават кът за четене в Морската градина във Варна
Фракциите в Иран се карат за целите на войната в отсъствието на Хаменей
Пакистан твърди, че споразумението между САЩ и Иран е близо
Оставка на директор задълбочава кризата в най-големия индийски конгломерат
Nvidia успокои кредитните пазари с външно финансиране за $500 млрд.
Руската икономика се връща към растеж въпреки ударите с дронове
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Как да прекратим токсичната връзка
Бивш журналист призна, че организирал бомбена атака срещу свой приятел
Диненият маникюр превзе лятото
Два пожара горят в Хасковско, битката с огъня в Сакар продължава