Търсенето на земя остава основен приоритет в общата инвестиционна активност в земеделието за последните две години. През 2011 година средната пазарна цена на земеделската земя достига до 361 лв./дка. Това се посочва в анализ за пазара на земеделските земи за 2011 и 2012 година, публикуван от агроминистерството. През 2010 и 2011 г. са сключени 235 279 сделки за общо 2 522 911 дка.
В анализа се припомня, че въпреки благоприятната пазарна конюнктура и еврофондовете (Програмата за развитие на селските райони - ПРСР и директните плащания), състоянието на земеделието като структура на производството се влошава. Преобладава производството на зърно и на технически култури за сметка на традиционни сектори като зеленчукопроизводство, овощарство и животновъдство. Причината е системата за плащане на единица площ, която не стимулира ресурсните сектори.
Сделки през 2010 година
През 2010 година са сключени 97 355 сделки със земя. Нивите - обект на покупко-продажба, са 1 057 132 дка. Средната пазарна цена за страната остава почти на равнището на 2009 година – 314 лв./дка.
Най-активен е бил пазарът в Северозападния район на страната. Сключени са 22 763 сделки за 263 037 дка земя. Средната пазарна цена е 284 лв./дка. Най-малък брой сделки има в Южния Централен район на страната и там е отчетена най-ниската цена – 252 лв./дка.
Най-активен е бил пазарът в област Плевен. Сключени са 9 900 сделки за 112 213 дка при средно 332 лв./дка, което е ръст от близо 10 на сто спрямо 2009 година. Изключително активен пазар се отчита също така и в област Велико Търново – сключени са 5 985 сделки за 77 700 дка земя при средна пазарна цена от 259 лв./дка.
Втора поредна година се отчита намаление на сключените сделки в област Добрич – 4 745 сделки за 76 447 дка. За сметка на това обаче област Добрич е лидер по достигнати пазарни цени през 2010 година – средна цена от 681 лв./дка, което представлява ръст от 14 на сто спрямо 2009 г. Драстично повишение на цените е отчетено и в Силистра. Средната цена на земята през 2010 година е 442 лв./дка и това е ръст от 17 на сто спрямо 2009 година.
Най-ниски пазарни цени за 2010 година са отчетени в областите Хасково и Ямбол, които са съответно 222 лв./дка и 239 лв./дка. И в двете области има спад в сравнение с 2009 година.


Борисов: Имам по-голяма вяра на Радев, отколкото на ПП–ДБ
Днес Румен Радев ще депозира оставката си
Таро хороскоп: Какво вещаят картите на 20-ти януари?
Виц на деня - 20 януари
Жълт код във Варна заради много студено време
Ерата на изобилните ресурси за война на Русия приключва
Базуката на ЕС: Ще бъде ли използван инструментa против принуда за Гренландия
Унгарската Mol ще купи дяла на "Газпром" в санкционираната сръбска рафинерия
Източна Европа взе втората най-важна позиция в ЕЦБ
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Mazda спира два от малките си модели
Най-продаваните мотоциклети в България през 2025
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Европа замисля ново НАТО - без САЩ, но с Украйна
Протест в Дания „Make America Go Away“
Руски удари по Киев с дронове и ракети, части от града са без ток и вода
Отново мразовит ден, обявен е жълт код за студ в Северна България
Доларът поевтиня към еврото заради Гренландия
преди 12 години Има няколко нови фактора, които ще до-про-бутат цената на земята нагоре и в средносрочен план: - залагането на мин. ренти на арендаторите от 2014г. - свободно допускане на чужденци до пазара на земя от 2014г. - стартирания ЪП в целия свят от началото на тази година /край на рецесия и криза/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Инвестицията в земя е точно по средата между най-добрите и най-лошите инвестиции,според мен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Това май съм го чувал вече преди 2008 г. дежаву-дежаву. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Инвестицията в земя винаги е една от най-добрите, които може да избере човек. отговор Сигнализирай за неуместен коментар