Индустрията с кредитите до заплата ще мине в сивия сектор заради предложението за таван на разходите по кредитите, което залегна в законопроекта за изменение и допълнение на Закона за потребителския кредит. За това предупредиха ръководители на фирми за т. нар. бързи кредити на извънредна пресконференция по повод поправките в закона, внесени между първо и второ четене.
Участниците в пресконференцията заявиха, че основните ефекти от промените в законодателството, ако бъдат приети, ще навредят най-вече на държавата, тъй като тя ще изгуби постъпления от данъци и осигуровки за сметка на съкращенията в бранша. Оттам може да се очаква ръст на безработните и на разходите за обезщетения при безработица.
Същевременно ще се засили сивият сектор в бранша и ще се възродят „забравени практики от началото на 90-те години - нелегитимни кредитори, лихвари, ще излязат отново на светло и ще започнат да доставят тази услуга“, коментира изпълнителният директор на "Изи Кредит" Неделчо Спасов.
Според Спасов пазарът на бързи кредити възлиза на 1,8 млрд. лева. Услугите на този пазар се предоставят от над 200 фирми, а в бранша са заети няколко десетки хиляди души.
„Разбираме намеренията на парламента, но вместо законодателите да изпишат вежди, ще извадят очите на гласоподавателите и ще ги пратят при нелегитимни кредитори“, коментира Неделчо Спасов.
Заемите до заплата няма да поевтинеят
Ако депутатите приемат окончателно тавана за годишния процент на разходите, това няма да направи заемите до заплата по-евтини, а напротив – ще ги оскъпи и ще направи невъзможно за потребителите да сравняват различните оферти, каза Константин Кръстев от "Кредисимо".
Костадин Атанасов от "КешКредит" обясни, че компаниите ще започнат да прилагат различни способи, за да покрият рисковия профил на клиентите си – например застраховки или гаранции. Това, на свой ред, ще направи невъзможно сравнението между различните продукти, предлагани от компаниите за „бързи“ кредити.
От друга страна, потребителите на заемите до заплата няма да могат да се възползват от легитимни финансови услуги, тъй като така или иначе няма да станат клиенти на банките, посочват специалистите.
„Ако с лека ръка се затрие една цяла индустрия от финансовата система на страната – тези хора, които досега са потребявали такъв род финансови услуги, няма да могат да станат клиенти на банките. Банките не обслужват този род клиенти. Тези хора ще се възползват от услугите на лихвари, заложни къщи“, посочи Неделчо Спасов.
преди 10 години По логиката на тез юнаци следва да се разреши проституцията та да си таковаш културно и да се плащат данъци а не по храсталаците на околовръстното. Следва да се разреши дрогата да си се бодем със стерилни игли и качествена дрога а не с *** по мазетата а и какъв потенциал за ДДС има да не казвамМа как не са се сетили ... не знам Следва отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Индустрията на бързите кредити минава в сивия сектор заради тавана на ГПРОт бранша предупреждават, че потребителите на заемите до заплата няма да могат да се възползват от легитимни финансови услуги====================Ама чакайте сега : кой ви каза, защо очаквате, че от тук насетне изобщо ще има ръст на търсенето на вашите "услуги" ?? Идеята е изобщо да изчезнете !Хората трябва да им светна лампата веднъж за винаги: трябва да си пълен *** да вземеш 100 лв, а след месец да се иска да върнеш 200 лв !Хора правете си сметката, водете си домашно счетоводство (има малки програмки за по 50 лв, които са за тази цел), правете си баланс на харчовете, ако трябва - ограничете се малко, свийте се, но НЕ взимайте тия заеми! С тях в грабят ... "законно" ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар