На "Лукойл Нефтохим" е наложена глоба заради замърсяване на почвата, съобщиха от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Бургас. Санкцията е 126 300 лева и е подписана от министър Джевдет Чакъров.
В края на януари авариен пропуск на магистрален продуктопровод по трасето от основната площадка до нефтения терминал "Росенец" причини разлив край квартал Горно Езерово.
При проверката на място експертите от Регионалната инспекция по околната среда и водите са констатирали замърсяване на земната повърхност и почва с гориво за дизелови двигатели на обща площ 350 кв. м в обработваема нива в землището на квартала.
Взети са почвени проби от три участъка на терена за установяване степента му на замърсеност. Според резултатите неколкократно е превишена нормата за пределно допустима концентрация на нефтопродукти в почвата.
Веднага след разлива са предприети действия от страна на "Лукойл - Нефтохим Бургас" АД за ликвидиране на аварията, ограничаване и намаляване на неблагоприятното въздействие върху почвата - разкопаване, отстраняване на пропуска, възстановяване целостта на тръбата, монтаж на изолация.
От нефтозавода вече са представили програма за отстраняване на замърсяването на участъка, в която е описан срокът и необходимите инвестиции.
Свързани компании:


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
ЕС има тайвански проблем на стойност 2 трилиона долара
Храненето, което помага да отслабнете здравословно