По всяка вероятност ще бъде удължен срокът, в който ще се изкупува на преференциални цени електроенергия, произведена от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), каза зам.-министърът на икономиката и енергетиката Валентин Иванов на конференция за фотоволтаичната енергия.
От 12 години срокът да се удължи на 25 години, е предложението на МИЕ за промяна в Закона за ВЕИ и биогоривата. Това становище се споделя и от много голяма част от бизнеса в тази област.
В момента цените, по които се изкупува енергия от ВЕИ, са около три пъти по-високи от стандартните цени, като електроразпределителните дружества са длъжни да изкупуват цялата произведена от ВЕИ електроенергия.
В момента в страната ни има инсталирани мощности за производство на 150 киловата слънчева електроенергия, като в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) има заявки за още 850 мегавата соларни мощности, стана ясно на конференцията.
Според направените замервания на слънцегреенето, в страната ни има още много райони, където биха могли да бъдат инсталирани соларни мощности за производство на ток, каза председателят на ДКЕВР Константин Шушулов. По думите му това би могло да привлече в страната и чуждестранни инвеститори.
По-голямо строителство на соларни мощности обаче ще има след около 3 години, тъй като добрите производители в света на такива мощности вече имат заявки за три години напред, каза още Шушулов.
Инсталираните мощности за производство на ток от вятър в страната са в размер на 70 мегавата, като има заявки за около 3000 мегавата.


"Уолстрийт джърнъл": Манифестът на папа Лъв за изкуствения интелект
Довечера се задават дъжд и гръмотевици
Нова инициатива "Кошница с грижа" сваля цените на основните храни с над 10%
УМБАЛ "Света Марина"-Варна с отличителен знак за принос към Националната политика за равни възможности
Деца поръчвали наркотици онлайн, родителите взимали пратките, без да знаят
Рекордните инвестиции в центрове за данни ускориха растежа на Австралия
Африканските стартъпи се насочват към местен капитал заради AI бума в САЩ
Randstad: Няма такова нещо като човешки капитал с ниска стойност, част 2
Randstad: Няма такова нещо като човешки капитал с ниска стойност, част 1
И. Благоев: Еуфорията около AI напомня последна фаза на бичи пазар
Mercedes AMG GT-Coupe получи още по агресивна визия
Как военна технология укроти брутално Ferrari с 1000 конски сили
Пикап затъна в пресен бетон
Tesla пусна Volvo на станциите си в Европа, но не и в България
Проучване разкри най-агресивните шофьори на пътя
Четири вида дрога за 200 000€ са открити в бургаския квартал "Рудник"
Фон дер Лайен: Победата на Радев ще донесе стабилност
Пожар гори в хотел в Слънчев бряг
Рашков: 11 заседания не стигнаха до отговор какво представлява украинската групировка КУБ