България се нарежда на четвърто място сред страните от Европейския съюз (ЕС) по спад на промишленото производство през юни, показват данни на Евростат.
Страната ни записва 5,2-процентно понижение на промишлената продукция през шестия месец от годината спрямо юни 2023 г. Лидер в негативно отношение е Ирландия със спад от 17,4%, следвана от Хърватия (-8,3%) и Латвия (-5,5%).
Най-голямо увеличение се наблюдава в Гърция (+9,5%), Кипър (+8,8%) и Малта (+6,3%).
Индустриалното производство се понижава с 3,9% за еврозоната и с 3,2% за ЕС на годишна база.
През юни 2024 г. в сравнение с предходния месец сезонно коригираното промишлено производство в еврозоната е намаляло с 0,1%, докато това в ЕС е останало без промяна.
На месечна база показателят за България отчита 0,2% спад след 2,5-процентно понижение през май и ръст от 2,8 на сто през април. И тук Ирландия е лидер по спад сред страните членки на блока, като индустриалното производство в страната се свива със 7,8 на сто на месечна база.
Индустриално производство в ЕС и еврозоната през юни 2024 г. Графика: Евростат
На месечна база индустриалното производство в блока се увеличава с 0,7% при междинните стоки, с 1,4 на сто в енергийния сектор, с 0,9% при капиталовите стоки, но намалява с 3,2 на сто при дълготрайните стоки и с 2% при недълготрайните такива.
За еврозоната показателят отчита увеличение при междинните стоки – с 0,7 на сто, при енергията (1,9%), при капиталовите стоки – с 0,9%, и при дълготрайните стоки – с 3,8%. Той намалява с 2,5 на сто при недълготрайните стоки.


Авария остави район на Варна без вода днес в събота
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Над 12 000 именици във Варна празнуват на Никулден
Недоволството продължава: Очакват се нови блокади по границата с Гърция
Евакуацията невъзможна! Лошото време държи в капан екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол
Новата стратегия за сигурност на Тръмп атакува съюзниците, а не враговете на САЩ
Край на кеша? Как дигитализацията ще промени плащанията в Европа
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Земетресение разлюля Румъния тази сутрин
"Арапя" отново наводнен, много вода и по пътищата в района на Царево ВИДЕО
Наводнени булеварди в Пловдив, свлачище на пътя Асеновград-Смолян
Вижте резултатите от официалния кантар на SENSHI 29
Николай Денков за счупеното доверие: Този начин на управление трябва да бъде наказан
преди 1 година Това са дреболии. Цел номер едно е да преборим вятърните мелници, пардон, климатичните промени... отговор Сигнализирай за неуместен коментар