Годишната инфлация в Турция се е забавила рязко през август, като ефектът от повишаването на разходите по заемите до 50% се отразява върху икономиката и намалява търсенето, предава Bloomberg.
Ръстът на цените на годишна база се e забавил до 52% от 62% през предходния месец, сочат данните на държавната статистическа служба от вторник. Анализатори, анкетирани от Bloomberg, очакваха спад до 51,9%.
Стойността все още е над 10 пъти по-голямо от официалната цел на Турската централна банка, а намалението се дължи най-вече на сравненията с 2023 г. Сега паричният орган в южната ни съседка вероятно ще се съсредоточи повече върху месечната инфлация, която се е забавила до 2,47% от 3,23% през юли.
Централните банкери се стремят да забавят инфлацията до 38% в края на годината, въпреки че повечето икономисти смятат, че тя ще бъде по-близо до 42% - горната граница на прогнозния диапазон на Турската централна банка.
На последното си заседание представителите на финансовата институция подчертаха фокуса си върху инфлационните очаквания, като за пети пореден месец оставиха референтния лихвен процент на 50%. Както домакинствата, така и бизнесът предвиждат по-високи цени от официалните през следващите 12 месеца. Това затруднява гражданите да купуват повече, както и компаниите да променят ценовите политики.


Фратрия завърши годината с победа
Връчиха наградите „Доброволец на годината“ във Варна
19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
EV стигат точка на необратимост през 2026, Европа и Китай ще се интегрират
САЩ: Европа рискува да бъде заличена, ако не се промени
Българската икономика нараства стабилно през третото тримесечие на 2025 г.
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Интензивни дъждове утре, на места и с гръмотевици
Детайлите на разследването за корупция в Украйна, водено от полицията, са като от драма на HBO
Ретроградният Меркурий приключи, 5 зодии си връщат късмета
В Китай: Брижит Макрон посети гигантска панда, родена във Франция
Трима са загинали при катастрофа край търговищкото село Дралфа