Търговският дефицит на САЩ от гледна точка на стоки е достигнал рекорден връх през март, тъй като бизнесът е увеличил усилията си да внася стоки преди обхватните мита на президента Доналд Тръмп. Това показва, че търговията е била голяма спирачка за икономическия растеж през първото тримесечие, предава Ройтерс.
Макар че някои от внесените стоки са се озовали в складовете на търговци на едро, икономисти отбелязват, че това няма да смекчи очаквания удар върху брутния вътрешен продукт (БВП) от влошаването на търговския дефицит.
Данните на Министерството на търговията накараха икономисти рязко да понижат прогнозата си за БВП за последното тримесечие, като те вече предвиждат по-голям спад, отколкото само блокиране на растежа. Goldman Sachs вече очаква БВП да се свие с 0,8% на годишна база, а JPMorgan прогнозира спад от 1,75%.
Икономиката нарасна с 2,4% през четвъртото тримесечие на миналата година.
Правителството трябва да публикува предварителните си данни за БВП за тримесечието януари-март в сряда, като те ще съвпаднат със стоте дни на Тръмп на поста.
Нарушенията, породени от постоянно променящите се позиции на президента за митата, които предизвикаха объркване и несигурност сред домакинствата и бизнеса, бяха видими и в други данни, публикувани в четвъртък. Доверието на потребителите е спаднало до близо петгодишно дъно през април, а новооткритите работни места през март са достигнали най-ниското си ниво от миналия септември.
Но бизнесът все още не е реагирал на завишената несигурност със съкращения на служители, което вероятно ще задържи икономиката на повърхността засега.
Търговският дефицит от гледна точка на стоки е нараснал с 9,6% до 162 млрд. долара, най-високото ниво в историята, съобщи Министерството на търговията. Икономисти считат, че търговията е отнела 1,9 процентни пункта от БВП през миналото тримесечие.
Вносът на стоки е нараснал с 16,3 млрд. долара до исторически връх от 342,7 млрд. долара. Той е бил движен от повишението с 27,5% на вноса на потребителски стоки. Стабилно е нараснал и вносът на автомобили и на капиталови стоки. Но вносът на индустриални стоки е намалял с 13,5%, а вносът на храни е спаднал наред с този на други стоки.
Икономисти продължават да очакват, че Федералният резерв ще възобнови пониженията на лихвите тази година.
Данните на Министерството на търговията сочат, че износът на стоки е нараснал с 2,2 млрд. долара до 180,8 млрд. долара през март.
Той е бил подкрепен от доставките на автомобили, храни и индустриални стоки. Но износът на капиталови и потребителски стоки е намалял. Макар че по-слабият долар подкрепя износа, ръстовете може да бъдат ограничени от налагането на ответни мита от други страни върху произведени в САЩ стоки.
Част от вноса миналия месец се е озовал в складове, тъй като бизнесът се е стремил да се запаси. Наличностите от стоки на едро са нараснали с 0,5%, отразявайки силните повишения на наличностите на дълготрайни промишлени и нетрайни стоки.
Но запасите на търговците на дребно са намалели с 0,1% след понижение и през февруари. Те са били тласнати надолу от спада с 1,1% на наличностите от автомобили и части. След изключване на тези два компонента наличностите на дребно са нараснали с 0,4% след ръст от 0,1 на сто през февруари. Показателят влиза в изчисляването на БВП.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Бъдещата булка Тейлър Суифт заблестя като ангел в Ню Йорк
Настъпват роботите-убийци: украинец оформя бъдещето на войната
Опасна ли е концентрацията на власт в ръцете на премиера?
Вицепремиерът Пеканов: Ситуацията с ПВУ е критична, едва 50% от парите са усвоени
Мъж е стрелял с въздушен пистолет по младежи в столичния кв. "Надежда"