Икономиката на Китай е нараснала с 4,8% през третото тримесечие спрямо същия период на миналата година - най-бавния темп за последните 12 месеца, но в съответствие с очакванията на анализаторите. Оптимистичният резултат е факт въпреки продължаващия спад в сектора на недвижимите имоти, предава CNBC.
Инвестициите в дълготрайни активи, които включват и имотния сектор, неочаквано са се свили с 0,5% през първите девет месеца на годината, тъй като разходите за инфраструктура и производство са се забавили. Анкетирани от Ройтерс анализатори прогнозираха ръст от 0,1%. Инвестициите в имоти са продължили да намаляват, като са се свили с 13,9% за годината до септември в сравнение с 12,9% спад през първите осем месеца.
За последен път Пекин отчете свиване на тези инвестиции през 2020 г. по време на пандемията от Covid-19, според данни на Wind Information, проследяващи периода от 1992 г.
Междувременно индустриалното производство е нараснало с 6,5% през септември, над очакванията за 5% и спрямо 5,2% през август.
Изключвайки имотния сектор, инвестициите в дълготрайни активи през първите три тримесечия са се увеличили с 3% в сравнение с отчетените 4,2% през август. Частните инвестиции извън имотите са се повишили с 2,1%, което също е под регистираните 3% през предходния месец.
„Слабостта в инвестиционните разходи, особено от частния сектор, отразява липсата на доверие в перспективите за растеж на икономиката, както и в правителствените политики, които биха могли да го подкрепят“, коментира Есвар Прасад, професор по икономика в университета „Корнел“, САЩ.
Скромно потребление
Търговията на дребно е нараснала с 3% през септември на годишна база и е в съответствие с прогнозите. Въпреки това ръстът в продажбите на домашни уреди е бил само 3,3% през септември спрямо 25,3% за първите три тримесечия, което показва отслабване на подкрепата от страна на държавните субсидии.
Според Националното статистическо бюро на Китай, разполагаемият доход на градските жители се е увеличил с 4,5%, а на селските - с 6% през първите три тримесечия на годината. Градската безработица е спаднала до 5,2% през септември от 5,3% през август.
Растежът на продажбите на дребно се е забавил спрямо отчетените 3,4% през август, а през третото тримесечие брутният вътрешен продукт (БВП) е намалил темпа си спрямо регистрираните 5,2% през второто тримесечие.
Основният индекс на потребителските цени, без да се включват храните и енергоносителите, се е повишил с най-бързия темп от февруари 2024 г., но общата инфлация се е забавила с 0,3%. Резултатът е под очакванията на икономистите и подчертава продължаващия дефлационен натиск в страната.
Поглед напред
От понеделник до четвъртък висшите китайски лидери ще заседават, за да обсъдят икономическата политика и целите за следващите пет години. Пекин се стреми да пренасочи икономиката към вътрешно потребление и да развие местни технологии на фона на нарастващи търговски ограничения от САЩ, посочват анализаторите.


Виц на деня - 13 август
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Жълт код за силен вятър и вълнение е обявен за четвъртък за морското крайбрежие
Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
Джош Кушнер и Боб Айгър купуват Лос Анджелис Лейкърс за $12,5 милиарда
Тръмп се връща към икономически натиск върху "окопалия се" ирански режим
Отчетите на S&P 500 са толкова добри, че инвеститорите вече се притесняват
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
Владимир Путин за първи път посети Курилските острови
Задържаха наркодилър в столичния кв. "Гео Милев"
Екип на ЕК анализира миграционната ситуация в Сеута
ПСЖ спечели за втора поредна година Суперкупата на Европа
Иран: Ормузкият проток остава затворен, докато не се приемат условията ни