IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Западът трябва да въоръжи Тайван овреме, за да избегне съдбата на Украйна

Китайският президент Си Дзинпин трябва да пресметне, че цената на една инвазия е твърде висока

12:59 | 15.01.23 г. 27
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Тази седмица Китай започна мащабни военни учения около бреговете на Тайван. Това е второ подобно мероприятие за по-малко от месец и последното от серия провокации от страна на Пекин, предназначени да сплашат Тайпе. Това беше фонът на посещението ми в Тайван миналата седмица, първата официална визита на бивш генерален секретар на НАТО, пише за Financial Times Андерс Фог Расмусен. Бях там, за да заявя пълната си подкрепа за свободата, демокрацията и правото на тайванския народ да решава собственото си бъдеще в мир.

Това беше второто ми идване на острова. За първи път го бях посетил през 1994 г., като млад член на датския парламент. Оттогава Тайван процъфтя икономически, превръщайки се в лидер в авангардните технологии и незаменимо звено в глобалната верига за доставки. Още по-важното е, че неговата демокрация се превърна в маяк на свободата не само за Азия, но и за целия свят.

Демократичната трансформация на Тайван би била впечатляваща при всякакви обстоятелства. Но фактът, че тя се случи, докато страната бе изправена пред ежедневни провокации от ядрен съсед, я прави забележителна. Трудно е да се пренебрегнат паралелите с Украйна и Русия: авторитарен лидер, който става все по-репресивен у дома и все по-агресивен в чужбина, реваншистка реторика за обединяване на родината, въоръжаване, насочено заплашително към една малка демокрация в съседство. Демократичният свят не успя да възпре руска инвазия срещу Украйна - не трябва да допускаме същите грешки с Китай. Трябва да извлечем правилните поуки от войната в Украйна, за да предотвратим такава в Тайванския пролив.

Първият урок е, че Украйна остава свободна страна, защото нейният народ беше готов да се бие. Доставките на оръжия се оказаха ефективни само защото украинският народ беше готов да умре, за да защити родината си. Възпирането на атака от страна на Китай се основава на достоверното убеждение, че евентуална инвазия ще има огромна цена. Решението на тайванския президент да удължи военната служба от четири месеца на една година е важно. Това изпраща сигнал, че Тайван е сериозен по отношение на собствената си защита и че народът му е готов да се бие за свободно и демократично бъдеще.

Вторият урок е важността на силния и единен отговор от страна на демократичния свят. След нахлуването на Русия съюзниците на Украйна доставят оръжия и налагат икономически санкции. Ако бяхме показали това единство след анексирането на Крим през 2014 г., това можеше да предотврати инвазията в Украйна. Демократичните лидери трябва да са ясни, че всеки опит на Китай да промени насилствено статуквото в Тайван ще предизвика също толкова единен отговор.

Европейските политици трябва да спрат да изпращат смесени сигнали. Китай разчита на износа към световните пазари, за да подхранва своя растеж. Той е много по-вплетен в глобалната верига на доставки от Русия, така че предварителното посочване на икономическите последици от една атака може да подейства като мощно възпиращо средство.

Трето, в крайна сметка оръжията са това, което има значение. Украйна успя да отблъсне първоначалната руска атака и да обърне хода на войната благодарение на доставката на превъзхождаща военна техника от своите съюзници, особено САЩ. Ако Украйна имаше тези възможности преди войната, Путин може би щеше да се замисли преди да започне пълномащабна инвазия.

Този урок е още по-важен за Тайван, който като остров е труден за снабдяване по време на война. За да окажем ефективен възпиращ ефект, трябва сега да дадем на Тайван оръжията, от които се нуждае, за да се защити. Китайският президент Си Дзинпин трябва да пресметне, че цената на една инвазия е просто твърде висока.

Многократните изявления на президента Джо Байдън, че САЩ ще помогнат на Тайван, ако Китай го нападне, също са важни. Това показва, че политиката на стратегическа неяснота е заменена от стратегическа яснота. Ако перифразираме известната максима, най-добрият начин да запазите мира е да дадете да се разбере, че сте готови на война.

Последният и най-важен начин за предотвратяване на китайски удар срещу Тайван е да се гарантира победа на Украйна в настоящия конфликт. Ако Русия успее да спечели територия и да установи ново статукво чрез сила, това ще създаде опасен прецедент. Китай и други автократични държави ще разберат, че на демократичния свят му липсва решимост и че ядреното изнудване и военната агресия работят. Урокът, който историята ни дава е, че мекото отношение към диктаторите не води до мир, то води до война и конфликти. Ето защо всички онези, които вярват в демократичния Тайван и основания на правила международен ред, трябва да работят, за да гарантират, че Украйна ще надделее.

Ако демократичният свят разбере тези уроци и действа сега, Тайван може да избегне ужасите, причинени на Украйна. Чрез нашата подкрепа можем да дадем възможност на народите на Тайван и Украйна да решават собственото си бъдеще. Такова, основано на принципите на свобода, демокрация и самоопределение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:59 | 15.01.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още

Коментари

17
rate up comment 7 rate down comment 13
khao
преди 1 година
До: Импeраторът тоя дете няма да направи... вече е към 60-така без жена (класическа ситуация) така че по-вреден от колкото е в момента не може да стане!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 13
Импeраторът
преди 1 година
До: khao по-добре да пише тук, от колкото недай си Боже да направи някое дете и да го огледа по просташкия и безотговорен начин, по който той е бил отглеждан... нека пише, нека както се беше изразил по-рано, да руши тук устоите на ЕС :-) още малко му остава да го унищожи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 8 rate down comment 15
khao
преди 1 година
в Заглавието се огвори за ЗАПАДА, но наш Иванушка нали са му спуснали опорки и трябва да говори за НАТО.... единственото общо на тая статия с и НАТО е че е базирана на изказване на Столтенберг, то даже и там се среща единственото "НАТО" в цялата статия....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 7 rate down comment 14
khao
преди 1 година
До: Tikva007 иванушка, как ти остава време да пишеш тук от постояните ти гастроли мжду СНС на РФ и съвещанията на НАТО.... *** ти всичко знаеш, мааа :D:D:D:D ряско срещан загубеняк! :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 14
Импeраторът
преди 1 година
До: Tikva007 Нали живееш в стена член на НАТО? Нали алт райт амебите сте против мигрантите? Не виждам в това, което си писал да не е нещо, което не те устройва?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 20 rate down comment 10
Tikva007
преди 1 година
До: Имитаторът: Именно. НАТО промени целите си - от отбранителен се преустрои в нападателен, агресивен военен блок, обслужващ американската военна и политическа експанзия. Да - НАТО е нападателна военна организация и като такава запали няколко непредизвикани с нищо войни, две от които в Европа. Това ще направи и в Азия и ще продължава, докато не запали света или някой не го изтърбуши. Правилно започна, но не ти стигна кураж да довършиш и се наложи да ти помогна. Няма защо!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 10 rate down comment 13
Импeраторът
преди 1 година
До: Tikva007 Украйна не е страна член на НАТО и НАТО не е длъжен да
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 10 rate down comment 20
Импeраторът
преди 1 година
До: Tikva007 Според теб един съюз не може да променя целите си, да променя участниците в него или да се приспособява към текущите проблеми? Тази адапция, някой мислещ човек, би определил като най-важният фактор за оцеляването на вид, общество, съюз, софутиер и прочие. Само един безмозучен едноклетъчен организъм като теб, може да задава толкова нелеп въпрос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 19 rate down comment 8
Tikva007
преди 1 година
До: penman: Ти ли ще отговориш, или да чакаме Столтенберг? Може и някой от *Великолепната четворка*.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 21 rate down comment 8
Tikva007
преди 1 година
До: penman: Наставленията са да задам следните въпроси: 1. НАТО не е ли отбранителна организация, създадена да защитава Западна Европа от военната сила на СССР? 2. Къде е Западна Европа, къде е СССР и къде е Тайван? 3. НАТО успя ли вече да въоръжи Украйна за гарантирана победа срещу Русия, за да пренасочи доставките си към Тайван и да му гарантира победа срещу Китай? 4. Ако НАТО не може да гарантира победа на Украйна и Тайван, а ги води към самоунищожение, какви са му (на САЩ) истинските цели?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още