Пет партии и коалиции биха влезли в парламента на предстоящите избори на 2 април, сочи финалното представително проучване на „Алфа Рисърч“.
Според проучването ГЕРБ-СДС получават подкрепата на 25,9% от твърдо решилите да гласуват. „Продължаваме промяната – Демократична България“ получава гласовете на 25,4%. Тази разлика е много под статистическата грешка и на практика потвърждава паритета между двете водещи политически сили, коментират от „Алфа Рисърч“.
За ДПС са заявили, че ще гласуват 13,8%, за „Възраждане“ – 13,6%, а за „БСП за България“ – 8,2%.
„Български възход“ остава под четирипроцентовата бариера с 3,9% подкрепа. За „Левицата!“ са заявили, че ще гласуват 3,1%, а за „Има такъв народ“ – 2,3%.
Източник: Алфа рисърч
От участвалите в допитването 39 на сто заявяват, че ще гласуват на петите за две години парламентарни избори. Други 13% продължават да се колебаят, като е възможно да вземат решение в самия изборен ден. Кампанията е променила мнението за кого да гласуват на 11% от решените да отидат до урните. Други 15%, все още не са взели решение кого да подкрепят.
Изследването е проведено в периода 25-29 март 2023г. сред 1013 пълнолетни граждани от цялата страна. Проучването е финансирано със собствени средства на „Алфа Рисърч“. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.
Умората, разочарованието и нервността на избирателите от безплодността на последните няколко парламента правят много несигурни техните нагласи и поведение. Евентуални размествания обаче не могат да променят основните параметри на парламентарната картина. Съставянето на правителство ще бъде все така сложно, както и в 48-я парламент, а правителство и премиер ще продължат да бъдат в рубриката „търси се“, коментират социолозите.


Горещо време в цялата страна днес
Мачовете и спортът по ТВ днес (28 юни)
Виц на деня - 28 юни
Времето във Варна на 28 юни 2026
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Зачестяват кражбиге по морето: Какви мерки се предприемат?
Рецептата Dnes: Рулца от пушена сьомга с крема сирене
преди 3 години До: zelka00: *ако искаш да споменаваш нещо , направи мост , да свързва хората и го кръсти ... !! ... построй порта , построй чешма , построй път , направи площад ... кръсти ги ... !!* - Добре казано! Респект! И само да те допълня с един ред: А ако си нефелен, с празна въртяща се глава и пълен с отррова джигер, събори паметник...!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: 0pk... паметникът е едно от най-безполезните неща ... :))) ... ако искаш да споменаваш нещо , направи мост , да свързва хората и го кръсти ... !! ... построй порта , построй чешма , построй път , направи площад ... кръсти ги ... !! ... паметник на ограбилите държавата ... ?! ... можем и без него ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: zelka007 мчи то и паметника е полезно нещо - напомня на тия дето са по събарянията, какво е било преди те да се появят и да внимават какво събарят, че да не се повтори историята. За съжаление тези отговорници по събарянията не се славят с достатъчен aкъл, способен да си направи нужните изводи от миналите събития. Е и в Украина се борят с паметници, като ги гледам не са прокопсали много. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: 0pk... добре че се успокои , викам си ще се гътне от безпокойство , нема с кой да си лафиме ... ние сме по бишкането и заравняването ... друг обича да вдига паметници , той да му бере гайлето на новото строителство ... !! ... кога требе да се вдига нещо , гледаме да е полезно на хората , а не паметник ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: zelka007 е добре, така съм спокоен. Но не забравяйте да си оставите имена на памента плоча до местото, че един ден га се обърне историята, там под надзора на публиката ще ви строят да градите новия паментник. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: 0pk ... за бишкането ще се сформира , не бери грижа , ако нещо запецнем ще викаме помощ от публиката ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: zelka007, преди да бишкате паметници, ше трябва от Горб и Дебилъ Бля да сформират коалиция, въпрки тоновете морска пяна изляли един върху друг. И разбира се някой грант да ви отпуснат целево, щото без пари младите и креативни протестъри няма да си мръднете пръста. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години хихи ... *** + бесни страшни пенции < 20% ... паметника ще го бишнем друзя , този път нема лабаво !! на 9 май да ви е за последно да идете там с лентички с цвят на колорадски бръмбър ... можете да си ги вържете и на главата , на бригадири да се направите , и по едно картонено танкче армата на ревера да закачите !! леопардите таман ще газят из Запорожието , с обърнати към Донецк оръдия ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар