fallback

 Макрон помоли Си Дзинпин да помогне за връщането на Путин в реалността

Не изглежда, че китайският лидер променя мнението си за войната в Украйна

21:41 | 06.04.23 г. 8

Френският президент Еманюел Макрон помоли своя китайски колега Си Дзинпин да използва влиянието си и да помогне за възстановяването на мира в Украйна, пише Bloomberg. Според него Си може да събере и двете воюващи страни, за да бъде намерено решение на конфликта.

"Вярвам, че мога да разчитам на вас да върнете Русия към разума и всички на масата за преговори", коментира Макрон по време на своята визита в Пекин.

Китай разработи своя визия от 12 точки за постигане на мир в Украйна, която обаче не съдържа единственото важно за Киев условие - изтеглянето на руските войски от международно признатите граници от 1991 година, тоест без анексираните през 2014 година Крим и четирите нови области - Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област през есента на 2022 година.

Преди ден китайският посланик в ЕС Фу Цон коментира, че Китай не признава анексирането на украинска територия от страна на Русия.

След срещата си с Макрон Си Дзинпин потвърди ангажимента си да насърчи мирни преговори между двете страни. Той отново призова за прекратяване на ядрените заплахи и се присъедини към Макрон в призива за прекратяване на атаките срещу цивилни граждани, както и срещу насилствената депортация на деца. От октомври насам Русия е извършила десетки ракетни удари срещу обекти на гражданската инфраструктура - основно жилищни сгради и енергийни обекти, при които загинаха и пострадаха стотици граждани.

В момента Украйна подготвя контраофанзива и изглежда склонна за преговори единствено по отношение на връщането на депортираните в Русия украински деца.

Като цяло не изглежда, че Си Дзинпин променя мнението си за войната в Украйна, пише от своя страна Politico. След срещата си с Макрон той изтъкна, че и двете страни имат своите "основателни опасения за безопасността", но без да даде подсказка дали ще използва своя авторитет, за да спомогне за решаване на конфликта.

"Мирните преговори трябва да се провета възможно най-скоро, взимайки предвид основателните опасения за безопасността, които имат всички страни във връзка с Устава на ООН [...] търсейки политическо решение и изграждане на балансирана, ефективна и устойчива европейска рамка за сигурност", бяха точните думи на Си.

Източник на европейското издание, който е присъствал на двустранната среща на двамата лидери, споделя, че Макрон е призовал Китай да не доставя оръжие за Русия. "Тази война не е нашата война", е заявил в отговор китайският президент. Двамата са говорили час и половина, а от Елисейския дворец определят срещата като "открита и конструктивна".

Заедно с Макрон в Пекин пристигна и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, допълва още Bloomberg. Тя имаше двустранна среща със Си и след нея коментира пред медии, че са се разбрали за срещи на високо ниво за дискусии относно търговски и икономически въпроси и отделно за цифровизацията, за да бъдат избегнати дисбалансите.

В Китай Урсула фон дер Лайен е отправила предупреждения към Китай срещу доставки на оръжие за Москва. "Всички знаем, че въоръжаването на агресора е срещу международното право и може значително да влоши нашите отношения", категорична беше тя.

В петък (7 април) визитата на Макрон в китай продължава с посещение в град Гуанджоу заедно със своя домакин. В тази визита има голяма доза лично отношение, защото бащата на Си е бил губернатор на провинцията. Това е първото офциално посещение на френски президент в този град, пише още Politico. Очакванията са, че по време на пътуването там двамата ще имат още задълбочени разговори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:41 | 06.04.23 г.
fallback
Още от Политика виж още