IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Руският газ стана „ябълка на раздора“ за ЕС и Австрия

Ръководителя на европейското представителство във Виена Мартин Зелмайер обвини Австрия, че тя продължава да купува руски газ и нарече плащанията за него „кървави пари"

17:52 | 11.09.23 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images
Снимка: Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images

Европейската комисия отправи строг упрек към ръководителя на своето представителство във Виена Мартин Зелмайер, след като той обвини Австрия, че тя продължава да купува руски газ и нарече плащанията за него "кървави пари". Говорител на Европейската комисия заяви на пресконференция в Брюксел в петък, че думите на Зелмайер са били "не само ненужни, но и неуместни" и са нарушили протоколните стандарти, които се очаква да спазват нейните представители, предаде БТА, позовавайки се на „Дойче веле“. Зелмайер е бил извикан за консултации със своя ръководител и ще пристигне в Брюксел "в близко бъдеще", потвърди говорителят.

Той обаче представи данни, които потвърдиха, че Австрия внася повече газ от Русия от средното равнище в ЕС. През 2021 г. руският газ е съставлявал 80% от вноса в Австрия, а през 2022 г. е бил 57%. Същевременно средно в ЕС делът на руския внос на газ е бил 45% през 2021 г., 24% миналата година и под 15% от началото на тази година, а в обеми вече е седем пъти по-малко, отколкото преди началото на войната в Украйна.

Както съобщава австрийската телевизия и радио ORF, реакциите в Австрия не са еднозначни. За министъра по европейските въпроси Каролине Едщадлер от Австрийската народна партия изявленията са „несериозни и контрапродуктивни“.

Партията „Нова Австрия и Либерален форум" обаче приема критиката на Зелмайер. Говорителката по енергийните въпроси Карин Допелбауер написа в съобщение за медиите: „Австрия спонсорира ежедневно войната на Путин с високата си зависимост от руски газ. Това е факт, който не можем да омаловажаваме, а трябва да признаем и да критикуваме".

Дълбоките отношения на Австрия с Русия, които продължават да се засилват след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна, редовно предизвикват критики от страна на останалите европейски страни, посочва Bloomberg.

След края на съветската окупация след Втората световна война Виена поема контрола над енергийната инфраструктура на Австрия от руснаците. Съветската администрация за минерали и петрол се превръща в днешната компания OMV - петролния и газов гигант на страната. През 1968 г. Австрия става първата страна отвъд Желязната завеса, която подписва договор за получаване на природен газ от Съветския съюз. Тя се превръща в център за руските въглеводороди, които постъпват в Западна Европа.

В същото време Виена привлича вероятно най-голямата концентрация на шпиони в света, и по-специално на съветски такива. След края на Студената война тя остава също толкова популярна сред руските шпиони. Градът все още е предпочитано място за работа на чуждестранни разузнавателни агенции.

Руските олигарси също се увличат по Австрия и в частност по нейните компании, живописни планини и сговорчива бюрокрация. През 2020 г. руските инвестиции в страната са на второ място по обща стойност след германските. Ски курорти като Лех са се превърнали в руски селища.

Пенсионирани австрийски политици се радват на стремителни кариери в руски компании. Бившият канцлер на Германия Герхард Шрьодер заслужено се прочу с членството си в управителни съвети на руски енергийни гиганти. Но бивши австрийски канцлери като Волфганг Шусел и Кристиан Керн също са заемали подобни постове - макар че за разлика от Шрьодер, те подадоха оставките си след началото на руската инвазия в Украйна.

Най-близкият аналог на Шрьодер в австрийската политика е Карин Кнайсъл. Докато бе външен министър, през 2018 г. тя покани руския президент Владимир Путин на сватбата си. Той се появи заедно с казашки хор, вдигна тост на перфектен немски език и танцува с булката. След това Кнайсъл направи реверанс пред него чак до пода. И до днес тя пише блогове за Russia Today, филиал на пропагандната машина на Путин, и е член на управителния съвет (председателстван от Шрьодер) на руския петролен гигант „Роснефт".

През 2014 г., само няколко месеца след анексирането на Крим, докато останалата част от Европа се опитваше да координира санкции срещу Русия, Путин се отби в Австрия за поредно свое посещение. В приветственото си слово тогавашният председател на основното бизнес лоби на Австрия се пошегува колко пъти вече е поздравявал руския президент през годините, защото и двамата са били на власт толкова дълго. „Диктатура", пошегува се Путин, пред смълчаната зала, преди да добави: „Но добра диктатура", предизвиквайки веселие. Ораторът също така напомни на Путин, че един век по-рано част от Украйна е била австрийска. „Какво предлагате?", попита Путин на фона на смеха на австрийските индустриалци.

Последна актуализация: 17:52 | 11.09.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.
Финанси виж още