Влизането на България в Шенген автоматично би довело до икономически ръст от 3%, тъй като ще премахне съществуващите в момента пречки пред развитието на търговията заради логистични затруднения на границата. Това каза министърът на финансите Асен Василев по време на среща с представители на американски компании, в която участие взе и посланикът на САЩ в България Кенет Мертен.
„Българското правителство си е поставило като основни цели приемането на страната ни в шенгенското пространство и влизането в еврозоната и Организацията на икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР)“, каза Василев. Според него пълноправното ни членство в еврозоната и ОИСР ще допринесe за икономическото развитие и благосъстояние на страната. Василев отбеляза, че българските институции правят всичко възможно това да се случи, и очаква тези процеси да доведат до икономически ръст и видимост на държавата ни, както и до пълно включване на България в европейската институционална рамка.
Резултатите от това биха могли да бъдат съизмерими с ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) от 6-8% на година и увеличението на преките чуждестранни инвестиции, което се случи в периода 2004-2007 г. след приемането ни в НАТО и ЕС, посочи финансовият министър.
По време на срещата той коментира и участието на България в изграждането на инфраструктурния коридор Север - Юг, който ще свързва Средиземноморието със Северна Европа, Молдова и Украйна от Гърция през България и Румъния. В него ще бъдат инвестирани над 6 млрд. евро.
Пред американските компании министърът на финансите описа страната като „привлекателно и предвидимо място за инвестиции, което предлага много предимства, но евтината работа ръка не е сред тях“.
Василев изтъкна, че България поддържа нисък държавен дълг от 22% от БВП – вторият най-нисък в ЕС и дефицит в рамките на 3%. По думите му 10-процентният плосък данък и стабилната данъчна перспектива правят страната конкурентна за инвестиции.


Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Спипаха двама гастрольори, тарашили жилища и автомобили във Варна
Трима мъже от Попово са загиналите при зверската катастрофа край Търговище
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари
„Арда“ надви „Локомотив“ на „Лаута”
Астън Вила прекъсна серията на Арсенал с гол в края
Покровск: Градът, който промени войната в Украйна
Кадиров: Зеленски отдавна не е легитимен президент на Украйна
преди 2 години Тези лъжци трябва да бъдат изгонени с камъни от парламента .Със камъни подчертавам го ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години АСАНЕ, КАКА,АВСТРИЯ ТИ СЛАГА ВЕТО, ХОЛАНДИЯ ТИ СЛАГА ВЕТО, ШНЕЦИЯ ТИ ГОТВИ ТАКОВА.........Имаш 3 бариери, ти ми говориш за овчарски скок и приземяване на меко с 3 % ръст.НЕМА ШЕНГЕН И ЕВРОЗОНА, НАБИЙ СИ ГО У ГЛАВАТА И ПРЕСТАНИ С ТОВА ГОВОРЕНЕ!!!!!ЧЕ СИ СМЕШЕН И ЖАЛЪК. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Асене, има ли нещо, което да си изпълнил откакто се появи? 5 моста над Дунав, модерни пътища, 10 млрд. в бюджета повече от борбата със сивата икономика и куп още глупости.... Какви 3 % повече виждаш при положение, че Европа потъва като Титаник. Освен да ти вдигнат вноската към ЕС и разходите за отбрана друго няма да видиш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар