IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Губещият залог на Русия, Иран и „Хизбула“ с Асад

САЩ и Израел са с възможно най-добри възможни позиции в региона, но това не означава, че предстои нова ера на мир

11:56 | 10.12.24 г. 15
Автор - снимка
Създател
Башар Асад и Владимир Путин през 2017 г. Снимка:  Kremlin Press Office / Handout/Anadolu Agency/Getty Images
Башар Асад и Владимир Путин през 2017 г. Снимка: Kremlin Press Office / Handout/Anadolu Agency/Getty Images

Много актьори имат роля в падането на сирийския лидер Башар Асад: „Хаят Тахрир аш-Шам“, ислямистката групировка, която бе начело на офанзивата; Турция, която я подкрепяше; безбройните сирийски групи и хора, които дадоха финалния тласък на омразния им диктатор. Но падането на Асад бе дело и на един мъртвец – Яхия Синуар, пише колумнистът на Bloomberg Хал Брандс в материал.

Когато Синуар нареди изпълнението на атаката на „Хамас“ срещу Израел през октомври 2023 г., той искаше да направи революция в Близкия изток. Днес силите в региона се пренареждат, просто не както Синуар възнамеряваше: впечатляващо успешната израелска офанзива остави „Хамас“ и останалата част от иранската „ос на съпротива“ в руини, а сега направи и Асад поредната си жертва.

Бойците на „Хамас“, които влязоха в Израел на 7 октомври, искаха нещо повече от това да изнасилват, отвличат и убиват. Те искаха да разбият на пух и прах израелската сигурност и да започнат война на няколко фронта, която да унищожи израелската държава.

За известно време стратегията изглежда работеше. Израел беше засмукан в мащабна, непопулярна на световната сцена война в Газа. Северните територии на страната бяха обезлюдени заради атаките на ливанската „Хизбула“. Хутите в Йемен фалираха израелското пристанище Ейлат с атаките си срещу кораби в Червено море. Иран изстрелваше ракети и пращаше дронове в израелски градове.

Всичко това се прие от много израелци като екзистенциално предизвикателство. Но разкривайки израелските слабости, Синуар в крайна сметка отприщи и силните им страни.

Четиринадесет месеца по-късно „Хамас“ е разбита и лидерите ѝ убити, включително Синуар. „Хизбула“ е тежко ранена – и принудена да приеме примирие – от експлодиращи пейджъри, въздушни удари и атаки срещу Южен Ливан. Иранските ракети не причиниха много щети на Израел, но отговорът разпокъса иранската въздушна отбрана и дълбоко засегна режима. Сега Сирия – основа на иранската регионална стратегия, падна като непряк резултат от израелските удари.

От години подкрепата на Иран, „Хизбула“ и Русия поддържаше Асад. Но Русия бе изцедена и разсеяна от войната в Украйна. Иран и „Хизбула“ поеха удари от Израел. Това отвори вратата пред „Хаят Тахрир аш-Шам“ за тяхното решително нападение срещу режима, което стана още едно непреднамерено последствие от мечтата на Синуар.

Резултатът е истинска революция в геополитиката в Близкия изток. Сирия е средството на Иран да стига до „Хизбула“ и неговия най-отдавнашен съюзник в Близкия изток. Падането на Асад лишава Иран от стратегическа дълбочина и обхват; значително усложнява задачата за възстановяването на мрежата от проксита, която бе тежко засегната.

Бягството на Асад също така е унижение за Русия, която обяви намесата си през 2015 г., с която спаси Асад, като голяма победа срещу Запада. Застрашавайки руските бази на сирийското средиземноморско крайбрежие, бягството също така заплашва и способността на Москва да оказва сила в Африка.

Израел и САЩ имат шанс да притиснат още повече Иран през идните месеци. Техеран изгуби най-добрите си противовъздушни системи, както и стратегическата застраховка, която „Хизбула“ и други проксита му осигуряваха. Сега страната е изправена и пред новия американски президент Доналд Тръмп, който вероятно ще засили санкциите.

Това не означава, че Близкият изток ще навлезе в нова ера на мир. Крахът на режима на Асад може да доведе до възраждането на „Ислямска държава“, появата на джихадистки режим в Дамаск или до потъване в хаос, който да се отрази на целия регион.

Не е ясна и съдбата на химическите оръжия на Асад, заради което израелските военновъздушни сили ги издирват. Също така отношенията между Вашингтон и Анкара може да станат много напрегнати, ако турците се възползват от възможността да нападнат сирийските кюрди, приближени до Вашингтон. И макар Иран да се намира в опасна позиция, все още има карти в ръкава си.

Хутите може да увеличат атаките си срещу свободното мореплаване, ако получат противокорабни ракети от Москва. Иран може да затегне хватката си върху Ирак чрез шиитските милиции там. Или може би един притиснат в ъгъла Иран ще се обърне към ядрените оръжия, изправяйки новата американска администрация пред избора между мълчаливо съгласие и началото на голямата близкоизточна война, която Тръмп обеща да избегне.

Но засега регионалното равновесие на силите е по-благоприятно за САЩ, Израел и техните съюзници, отколкото когато и да било в рамките на едно поколение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:56 | 10.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

12
rate up comment 2 rate down comment 0
Solar Power
преди 1 месец
До: Tikva007Пейзажа го виждаме в Украйна. Където мине руски крак не остава нищо. Мерси :)Пусни скриптчето сега да цъкне 10-ина минуса през проксита ,че инвестора спят. Хихихихи :)русия я очаква това което се случи със СССР. Стой и гледай Тръмп как ще копа петрол и газ. Скоро и от Катар ще потече към ЕС ... за който иска де. Аз отдавна съм на солари ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 14 rate down comment 5
Tikva007
преди 1 месец
До: бомбашка: Супер, сега си удари и по една злобойка и си лягай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 13
khao
преди 1 месец
До: Tikva007 удрям по един минус на мазния пръч и няма да си губя времето да му чета поредната тъъпотия дето утре ще се превърне в лъжа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 15 rate down comment 5
Tikva007
преди 1 месец
От #8: Русия не само бомби, но и участва със специални части, за да смачка джихадистките баннди и успя. Състоянието на градовете се видя на множеството клипове от нахлуването на джихадистите в тях - без следи от бомбене. За сметка на това от два дни Израел и САЩ се опитват всячески да променят пейзажа. Това е! Всичко останало е пръчовско масло и слонско мляко по устата и брадата ти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 15 rate down comment 6
Tikva007
преди 1 месец
До: бомбашка: Бомби, с долното само показваш двуклетъчно-невронна структура на логиката, в случая: 1. Руснаците са имали интереси в Сирия, който са защитавали 13 г. и 2. Затова Русия е бомбила 13 г, градове в Сирия. А реалността за нормално устроен човешки мозък е различна: съюзник на Русия в Сирия беше законно, признато от и представено в ООН светско правителство, на което Русия оказваше военна помощ срещу представителната извадка на световния джихадистки тероризъм, зад която стои Западът.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 13
khao
преди 1 месец
До: Tikva007 бил помнел като слон, хахахаха... помниш като глиссст, точно един ден! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 11
khao
преди 1 месец
До: Tikva007 бътер слон, спомняш ли си вчера какви лъжи дрънкаше за Сирия след като някой каза че вааатенките са бомбили градове на поразия? Днес си на 180 градуса и признаваш че вие сте основните виновници сирийската война да продължи над 13г.... мааа ти си невероятно тъъъъп, сами си оборвате опорките, тъъъпак!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 16 rate down comment 10
Tikva007
преди 1 месец
*Застрашавайки руските бази на сирийското средиземноморско крайбрежие, бягството също така заплашва и способността на Москва да оказва сила в Африка.* - Изглежда заради това днес с военнотранспортни самолети започна бягството на френските войски от Чад - последната, прекратила военното си сътрудничество със Запада след Мали, Нигер и Буркина Фасо. Сирия си свърши работата за Москва - спря газопровода от Катар за Европа. Сега в Африка войната е за уранеца - да пресъхне за Франция и Европа за 10 г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 24 rate down comment 15
tisia
преди 1 месец
Ако предварително всичко не е пресметнато от Русия и Иран, дали толкова лесно щеше да се случи случилото се? Розовия планктон "ликува"? Ми той вижда само онова, с което се храни и толкова. Оставям ви да "ликувате" в сайта. За нищо сериозно не ви бива. Просто планктон!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 19
Алехандро
преди 1 месец
Огромни, немислими загуби за държава 404 и Иран!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още