Правителството е стабилно, подкрепено от ясно парламентарно мнозинство и с дългосрочна перспектива. Това заяви вицепремиерът и председател на Националния съвет на БСП Атанас Зафиров в предаването „Опорни хора“ по Bulgaria ON AIR. Той беше категоричен, че управлението има капацитет и хоризонт да изпълни пълен мандат.
„Животът на това правителство е гарантиран, най-вероятно за пълен четиригодишен мандат,“ подчерта Зафиров.
Според него целите на кабинета изискват устойчивост и последователност.
„За да бъде реализирана тази стратегическа цел, която си поставя това управление – до края на годината влизането в еврозоната, един от компонентите ѝ е политическа стабилност”, обясни той.
Вицепремиерът определи внесения вот на недоверие срещу кабинета като политически необоснован и лишен от съдържание. „Самият характер на вота беше абсурден по своята същност. Два месеца активна работа на това правителство, тежка геополитическа среда. Да се иска вот на недоверие за външна политика си е чисто губене на ценно парламентарно време“, коментира Атанас Зафиров.
Той отбеляза, че опозицията не е предложила реална алтернатива: „Добре, като не харесват тази външна политика, каква да бъде външната политика? Никой не излезе да каже ясно каква алтернатива точно предлага на българското общество“, добави той.
В контекста на регионалната нестабилност Зафиров подчерта, че устойчивото управление в България е особено необходимо. „На практика всички държави около нас преживяват вътрешнополитически катаклизми, което още веднъж извиква необходимостта от стабилно управление в страната“, коментира той.
Той допълни, че трите политически сили, които носят основната отговорност в управлението, са доказали, че могат да осигурят устойчиво парламентарно мнозинство. „Показаха, че могат да създават такава стабилност и да гарантират с устойчиво, стабилно парламентарно мнозинство“, посочи вицепремиерът.
БСП, по думите на Зафиров, е силна и единна политическа сила, стъпила върху ясна вътрешна структура: „Върнахме колективното начало и в момента БСП се ръководи от колективните си органи. Това, че аз стоя начело на тези органи, е една допълнителна гаранция, че всички тези рецидиви, на които бяхме свидетели от недалечното минало, никога повече няма да бъдат повтаряни“, посочи той.
По отношение на публичните спекулации за разпределяне на постове между партиите в управлението Зафиров каза, че се действа изцяло по силата на подписаното коалиционно споразумение: „Никъде в този документ не е записано подобно нещо. Всички назначения се обсъждат в Съвета за съвместно управление в режим на диалог и досега винаги е било така“, каза той.
Като конкретен пример за ефективност в управлението той посочи оптимизацията на работата в Министерството на регионалното развитие: „Само за няколко месеца на годината могат да бъдат реализирани близо 2 млн. приходи повече от предходната година. И пак казвам – само на база оптимизация“, допълни той.
Зафиров призова Народното събрание да бъде на висотата на своята институционална отговорност. Според него стабилността на управлението вече е доказана, а изпълнителната власт изпълнява приоритетите си с последователност и конкретни резултати.
(БТА)


Мултимедията се превърна в основната болка на шофьорите
300 ученици се включиха в поредното издание на Общинския ученически турнир по плуване
Болести от миналото са отново тук
Над 400 деца се включиха в „Ученическа олимпиада“ във Варна
55 000 четвъртокласници се явяват на матура
Илюзиите в образованието: Защо бъркаме ангажираност с реално учене?
Телемедицината е от полза за лекари и пациенти и подобрява здравето на нацията
Китай увеличава вноса на LNG през май в подготовка за летния пик
Тръмп планира да присъства на срещата на НАТО в Анкара следващия месец
Последните АI модели на Anthropic предизвикват тревога у някои клиенти
Honda изтегля още 100 000 автомобила заради въздушни възглавници
Тайфун блокира японската автомобилна индустрия
Първото Audi A2 крие гениална механична функция
BMW предизвика абсурдна катастрофа в столичен мол
Радар засече баба с проходилка с 42 км/ч
"Зебрите“ камиони на Путин объркват украинските дронове с ИИ
Студентка беше убита месеци преди дипломирането си от бесен бивш
$100 млн. за подготовка: САЩ усилват тренировките срещу Китай и Русия
Американските тюлени тренират въздушни градски операции с F-35B и Osprey
преди 1 година Добре, че е Делян Пеевски да мисли щото не знам вие освен за кинти и за себе си за какво друго може да мислите. Все някой трябва да води стадото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: ABBV-gora Къде пък видя вот от опозицията ? Правителстовто има желязно мнозинство! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година ОСТАВКА !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Такова самохвалсто не е на добре. А щом дори не споменава, че вотът е на една част от опозицията, значи е прекалено самолюбиво изказването пред телевизията. Не подценявай истинската опозиция, Зафиров! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година И после ще се чудят, когато следващ път за тях просто няма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година преди няколко месеца казах ли ви че ще има правителство между герб, шиши и новото бсп! Отне малко време докато го опаковат и продадът на стадото. Вoдете си записки от Окракула! :D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година По-продажни от ТИЯ едва ли могат да се намерят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година БОЖЕ ОПАЗИ!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар